logo

Köln, Albaraka Hat Koleksiyonu Sergisi’ne Evsahipliği Yapıyor

Albaraka Türk, klasik Türk İslam sanatlarını kalıcı hâle getirmek, gelecek nesillere aktarmak ve tüm dünyada tanıtımını gerçekleştirmek hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, köklü medeniyetimizin önemli bir mirası olan hat sanatını yaşatmak ve bu sanatı dünyaya tanıtmak amacıyla hareket eden Albaraka Türk, Klasik Türk İslam sanat dallarından hat-tezhip ve ebru sanatından oluşan “Albaraka Hat Koleksiyonu”nu bu kez Almanya’nın önde gelen şehirlerinden Köln’de sanatseverlerle buluşturdu.

Köln Yunus Emre Enstitüsü’nun evsahipliğinde Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Albaraka Kültür Sanat ve Yayıncılık Müdürü Ahmet Faruk Çağlar, Yunus Emre Enstitüsü müdürü Dr. Yılmaz Bulut, Köln Eğitim Ataşemiz Prof.Dr. Mustafa Gençer ve çok sayıda davetlinin katılımıyla 14 Şubat 2020 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Hat Sergisi, 28 Şubat tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak. Sergide Albaraka Hat Koleksiyonu’na ait birçok seçkin eser yer almaktadır.

“Farklı coğrafyalarda ve farklı ülkelerde sanatseverlerle buluşmaya devam edeceğiz”

Sergi açılışına katılan ve bir konuşma gerçekleştiren Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra kültür sanat alanına, özellikle hat sanatına büyük önem verdiklerini ve bu konuda uzun süredir çalışmada bulunduklarını ifade etti. Altundağ Dünyanın dört bir yanında hat, tezhip ve ebru sanatının gelişmesi, tanınması ve tanıtımı için önemli adımlar atıyoruz. Bu kapsamda Almanya’nın önde gelen şehirlerinden Köln’de açtığımız bu sergide, Albaraka Hat Koleksiyonu’nun önemli eserlerinden oluşturduğumuz bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bugüne kadar koleksiyonumuza ait sanat eserleri Amerika Birleşik Devletleri, Küba, Macaristan, Polonya, Avusturya, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya’da sergiledik. Dünyanın farklı noktalarında sergilediğimiz eserlerimizi şimdi de Köln’de sanatseverlerle buluşturmak bizler için ayrı bir mutluluk. Dikkatli ve özenli bir çalışma sonunda Albaraka koleksiyonuna dâhil ettiğimiz ve sergilediğimiz bu eserlerin, devraldığımız kültürel mirasın aynı sorumlulukla gelecek nesillere taşınması için ilham kaynağı olacağını umut ediyoruz. Albaraka Hat Koleksiyonu sergimizi önümüzdeki dönemde farklı coğrafyalarda ve farklı ülkelerde sanatseverlerle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler: » » »
Share
21152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?