logo

Kongre Turizmi Yeniden Yükselişe Geçmeye Hazırlanıyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA) Avrupa Bölge Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu

Kongre ve toplantı turizminden küçük-büyük tüm işletmelerin pay almasına yönelik yapılabilecek çalışmaların aktarılması amacıyla TÜROB ve Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA- International Congress and Convention Association) işbirliğiyle 17 Haziran 2019 tarihinde Intercontinental Hotel’de “TÜROB & ICCA Oteller İçin Kongre ve MICE Sektörü Semineri” düzenlendi. Seminere TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve ICCA Avrupa Bölge Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu katıldı.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin’in açılış konuşması ile başlayan seminere ICCA Avrupa Bölge Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu konuşmacı olarak katıldı. Seminerde temel olarak, uluslararası toplantıların potansiyeli, toplantı endüstrisindeki eğilimler ve gelişmeler ile otellerin bu alanda destinasyonlara daha fazla iş çekme konusundaki rolü üzerinde duruldu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, tüm altyapı ve üst yapı imkanları ile birlikte İstanbul’un sunduğu diğer kültür, sanat ve şehir hayatı imkanlarının da geliştirilmesiyle kongre ve iş turizminin çok büyük bir kaynak güç olacağını her zaman dile getirdiklerini söyledi.

“Yeniden yükseliş başlıyor”

Kongre turizminin Türkiye ve özellikle de İstanbul için öncelikli ve vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Eresin “Özellikle son 4 yıldır bu alanda ciddi bir gerileme yaşandı. İstanbul 2015’te 148 uluslararası kongreye ev sahipliği yapmışken, bu sayı 2018’de 33’e düştü. Aynı dönemde İstanbul, Avrupa listelemelerinde 23. sıradan 46. sıraya geriledi. Kongre turizmindeki bu kritik değişim, şehrin tamamında ve en önemlisi gelirlerimizde ciddi bir negatif etki yarattı. Bununla beraber 2018 yılından itibaren başlayan yükselme hareketiyle kongre, toplantı ve iş segmentinde yeniden güçleneceğimizi öngörüyoruz” dedi.

“İstanbul’u özledik”

ICCA Avrupa Bölge Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu, toplantı ve kongrelerin turizm geliri açısından faydası olduğunu dile getirerek “Normal bir turistten 4 kat daha fazla harcıyorlar. Kongre ve toplantılar birçok ek gelir de meydana getiriyor” dedi.. Dünyada kongre ve toplantı turizmi hacminin 1 trilyon doları bulduğunu belirten Fisunoğlu, 1.5 milyar kişinin bu amaç için dolaştığına işaret etti. Türkiye’nin ve İstanbul’un kongre turizminde son 4 yıldır sıkıntılı bir dönem yaşadığını hatırlatan Fisunoğlu “Yeniden yükseliş trendi başlayacaktır. Sektörün ve destinasyonun biraz kendine güvenmesi gerekiyor. Dünya çapında ‘İstanbul’u özledik’ diyenler çok fazla” dedi.

Etiketler: » » »
Share
1678 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?