logo

Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

mh_teknoray

Soldan sağa: Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş, Tekno Şirketler Grubu CEO Altay Coşkunoğlu, Enerray CEO Michele Scandellari

Tekno Ray Solar, toplamda 430 bin m2’lik alana kurulan, 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan toplam 22,5 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali Konya Kızören’in açılışını 4 Mayıs 2016 tarihinde özel bir törenle gerçekleştirdi. Yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan ve toplam 22,5 Milyon Dolar yatırım maliyeti olan santralde toplamda 74.106 güneş enerji paneli kullanıldı.

En yüksek kalitede ekipmanların kullanıldığı Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, uzaktan izleme sistemi adı verilen, tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek Güneş Enerjisi Santrali olma özelliğini taşıyor.

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Coşkunoğlu ”Güneş Türkiye’nin milli servetidir. Bu gün açılışını gerçekleştirdiğimiz Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali açık ara farkla Türkiye’nin en büyük santrali olma özelliğini taşıyor. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hızla büyüyeceğine ve güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş ise “Santralin kurulumu sırasında dönem dönem 400 kişi istihdam ettik. Toplam kurulum süresi 8 ay süren santralimizin kurulumunda özel performans endekslerimize göre yapmış olduğumuz ekipman seçimlerimiz ile Türkiye’de yüksek kalite standartlarını oluşturan bir tesis kurduğumuz için mutlu ve gururluyuz” dedi.

Enerray CEO’su Michele Scandellari “Tekno Ray Solar bizim ilk yabancı ortağımız ve kendileriyle çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Türkiye’deki bu ortaklığımız ile şirketimiz dünya markası olma yolunda adım attı. Şu an toplam 12 ülkede inşa etmekte olduğumuz toplam kurulu gücü 600 MW’ı aşan güneş enerjisi santrallerimiz var” dedi

Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneş enerjisinin, teknolojik alt yapı ve Tekno Ray Solar’ın uzman tasarım ekibiyle birleştiği bu proje ile yıllık 45 bin ağacın kurtarılması ve ortalama 18 bin ton CO2 salınımının engellenmesi hedefleniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
1213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?