logo

Liseli Gençler “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” Yarışması İle Projelerini Tanıttılar

mh_renault_yarisma

Renault, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle düzenlenen “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasına katılan liseli gençler, geliştirdikleri projelerle hem kendilerinin hem de çevrelerindekilerin hayatlarına sahip çıktı.

Dereceye girmek için sadece fikir değil mutlaka uygulama başarısı da gerektiren ve bu yıl beşinci kez düzenlenen yarışmanın jüri toplantısı ve ödül töreni İstanbul’da InterContinental Otel’de gerçekleştirildi.

Bugüne kadar 10 bini aşkın liseli genci yol güvenliği konusunda harekete geçiren yarışmanın 2016 Birincisi “Dikkatli Afacanlar” adlı Projesiyle Füsun Yönder Anadolu Lisesi, 10A sınıfı oldu. Yarışmada ikinciliğe “Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı” projesiyle Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi, 10AB sınıfı, üçüncülüğe ise “Daha Engelsiz Bir Trafik İçin Sarı Çizgi Avcıları” Projesiyle Beykoz Anadolu Lisesi, 10E sınıfı layık görüldü.

Yarışmada birinci gelen grup, Fransa’ya gidecek ve burada çeşitli etkinliklerde yer alacak. Yarışmanın ikinci ve üçüncüsü sınıfların öğrenci ve öğretmenleri de çeşitli ödüller kazandı.

Aybar: 10 yılda 1 milyon liseli harekete geçecek

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Yol güvenliği gibi kapsamlı bir sorunu iyileştirmek için özel sektör, medya, STK’lar, öğretmenler ve tek tek vatandaşlar olarak hepimiz, sadece şikâyetçi olmaktan vazgeçip, en yakın çevremizden başlayarak harekete geçmek zorundayız. Hayatımıza, sevdiklerimize, yaşamımıza sahip çıkmak istiyorsak, harekete geçmeye, adım atmaya ve bir diğerimizin de harekete geçmesini sağlamaya mecburuz” dedi. Aybar, Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışması’nın gençlere yol güvenliği ve çevre sorunlarının çözümü için bir yaklaşım önerdiğini belirterek “Çevrendeki sorunları araştır, kavramaya çalış. En önemli sorunu sapta! Bu sorunun çözümü için en etkili, en yaratıcı yolları ara. Ve bulduğun çözümü hayata geçir!” dedi. Gençlerin bu yarışma sayesinde “kendi deneyimlerinden öğrendiğini” vurgulayan Aybar “Muhtemelen, bu deneyimden de, hayatları boyunca unutamayacakları dersler çıkarıyorlar. Ve belki de sonraki yıllarda, yollarda trafik elçileri olarak çalışıyorlar. İşte, bu programla, bu yarışmayla hedeflediğimiz en önemli kazanım da bu” dedi. Aybar, önümüzdeki yıllarda bu yarışmayı Türkiye’nin başka kentlerine de yaymak istediklerini, uzun vadede ise 10 yılda 1 milyon liseli genci yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım konusunda harekete geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Güner: 10 yılda 80 bin kişi öldü, trafikte radikal kararlar gerekli!

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner “Son 10 yılın trafik kazalarının bilançosuna bakarsak, ortada bir dehşet tablosu görürüz. 2005-2015 arasında yani son 10 yılda, ülkemizde 10 milyon 357 bin trafik kazası oldu. 2 milyon 264 bin 441 kişi yaralandı. Veri ve istatistik yok ama bu sayının yaklaşık yüzde ellisi sakat ve engelli kaldı. On yılda 42 bin 420 kişi yaşamını yitirdi. Bu sayı, kaza mahallinde saptanandır. Bir o kadarı da yolda ambulansta ve hastanede yaşamını yitirdi.  Yani toplamda, yaklaşık 85 bin kişi öldü… Maddi hasar ve ekonomide kayıp on yılda yaklaşık 200 milyar lira…  Moral kayıpları hesaplamak, sayılara ve paralara sığdırmak kabil değil… Eğer radikal kararlar almaz, bu kararları etkin ve yetkin uygulamazsak, devletle toplum, bireyler birlikte hareket etmezse, gelecek yıllar bu günleri aratacaktır” dedi. Güner, Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasıyla ehliyet almaya yaklaşmış genöçlerin trafik güvenliği konusunda aktive edildiğini hatırlattı ve bunun gençlerde bir ömür boyu etkileri olacağını vurguladı.

Jüri; Kamu, Özel Sektör, Sivil Toplum ve Medya Temsilcilerinden Oluştu

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışma Jürisi’nde şu isimler yer aldı: M. İbrahim Aybar (Renault Mais Genel Müdürü), Hitay Güner (TTKÖD Genel Başkanı), Umut Canpolat (Renault Mais Kurumsal İletişim Direktörü), Dursun Önal (Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı), Onur Orhon (TÖHOB Genel Sekreteri), Prof. A. Nezihi Bilge (Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı), Tolga İmamoğlu (Embarq Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Yol Güvenliği Projeleri Yöneticisi), Yeşim Ayöz (Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği Başkanı), Meltem Tol (Shell Sosyal Yatırım ve İç İletişim Danışmanı), Sarp Ertekin (Shell Kurumsal Sağlık, Güvenlik, Çevre Yöneticisi), , Jale Özgentürk (Hürriyet Ekonomi Yazarı), Nuran Çakmakçı (Hürriyet Eğitim Editörü), Yazgülü Aldoğan (Posta Köşe Yazarı), Cezayir Doğan (Radyo Trafik Yayın Yönetmeni), Esen Evran (Habertürk Ekonomi Yazarı)

 Finale Kalan Okullar, Proje İsimleri ve Proje Özetleri

Ahmet Sani Gezici Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

“Hızlı Giden Ölüme, Yavaş Giden Evine Gider” Öğrenciler Can adlı bir maskot hazırladı, okul dışında sürücülerle yayaları uyardı, okul içinde de kantin katını trafik bölümü olarak düzenleyip, sürücü ve yayalarda farkındalık yaratmayı ve trafik bilinci oluşturmayı hedefledi.

Bakırköy Anadolu Lisesi

“Engelsiz Trafik”

Sürücü ve yayaların görme engelli yayalar için ayrılan sarı şeritli alanlara dikkat etmesi için stickerlar hazırladılar. Diikatsiz sürücülerin taşıtlarına bu uyarıları yapıştırdılar. Toplu taşıma araçlarına engellilerin rahat binip inebilmeleri için basit bir rampa tasarlayıp, uygulamasını yaptılar.

Beykoz Anadolu Lisesi

“Daha Engelsiz Bir Trafik İçin Sarı Çizgi Avcıları”
Öğrenciler Sarı Çizgi Avcıları adlı bir platform kurdular. Engelliler için tasarlanmış sarı şeritleri işgal eden taşıtları ya da mimari yanlışlıkları teşhir etmek için sosyal medya hesapları açarak, çektikleri fotoğrafları bu mecralardan paylaştılar.

Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi

“Tarihi Yarımada’ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi”

Okullarına bisikletle gidip gelen gençler, İstanbul’da Tarihi Yarımada’da bulunan 29 resmi orta öğretim kurumunu birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı tasarlayıp, bisikletli ulaşıma yönelik toplumsal algının olumlu yönde değişmesini hedeflediler.

Füsun Yönder Anadolu Lisesi

“Dikkatli Afacanlar”

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için yol güvenliğine ilişkin mesajlar içeren bir şarkı bestelediler. Besteledikleri bu şarkıyı bir animasyon çalışmasıyla film haline getirdiler. Ve çocuklarla bu şarkıyı paylaştılar, yaygın gösterim yaptılar.

Öğrenciden Armağan Anadolu Lisesi

“Önce Güven Sonra Yaşa”

Okul önünde yol güvenliğini artırmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüştüler ve sinyalizasyon uygulaması gerçekleştirilmesini sağladılar. Ayrıca Medipol Başakşehir Futbol Kulübü oyuncularıyla trafik güvenliğine vurgu yapan kısa bir film çektiler ve bunu sosyal medya hesaplarından paylaştılar.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim Anadolu Lisesi

“Gazrail” / “Sessiz Tehlike”

Gazrail projesi, taşıtlardan çıkan karbon monoksit gazının zararlarını anlatmak için gerçekleştirildi. Öğrenciler, hazırladıkları posterleri otoparklara asıp, otomobil sürücüleriyle görüşüp, servis sürücülerine broşür dağıttılar.

Vefa Poyraz Anadolu Lisesi

“Trafik Kurallarını Eğlenerek Öğreniyorum, Güvenle Yürüyorum”

Anaokulu öğrencilerine oyun eşliğinde trafik eğitimi verdiler. Okul önü güvenliğini de düşündüler ve yaya geçidi ile otomobilin hızını yavaşlatan tümsek yaptırdılar.

Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi

“Eğitime Yol Ver”

İlkokul öğrencilerine trafik ve yol güvenliği konulu eğitim programları düzenlediler, onları trafik eğitim sahalarına götürdüler ve bir tiyatro oyunuyla yol güvenliği kavramlarına ve sorunlarına dikkat çektiler.

Etiketler: » » » »
Share
1447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?