logo

Mevlevi Mutfağı’nın Özel Lezzetleri “Mevlevi Somadı Etkinliği”nde

Matbah Restaurant, yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu’na evsahipliği yapan tarihi yarımada da buram buram tarih kokan ambiyansı ile 743. Şeb-i Aruz münasebetiyle 7 – 30 Aralık 2016 tarihleri arasında 3. “Mevlevi Somadı Etkinliği” düzenliyor. Etkinlikte Mevlevi sofrasının en seçkin örnekleri sergilenecek

Büyük İslam âlimi Mevlâna’nın eserlerinde verdiği reçete’ler bugün Konya mutfağının hâlâ önemli bir parçası. Mevlâna, hayat felsefesini açıklarken sembollerinin çoğunu doğadan seçmiştir. Gıdalar da bu semboller arasındadır. Mevlâna’nın ilahi aşk şiirlerini toplayan Divan-ı Kebir adlı eserinde geçen “Hamdım, piştim, yandım” sözü buna bir örnek. Ünlü âlimin, tasavvuf ile ilgili bilgilerin yanı sıra sunduğu yemek reçeteleri de kendi çağının yemek kültüründen bizlere sunduğu birer hediye.

Aşçıya Saygı

Sufizm, yani tasavvuf öğretisinde ‘mutfak’ çok önemli bir yer tutar. Dervişlerin eğitimlerine başladıkları yerdir burası. Amaç, sadece yemek pişirmeyi değil, aynı zamanda doğanın olağanüstü çabalarla insanlığa sunmuş olduğu yiyeceklere karşı saygı duymayı öğrenmektir. Yiyeceklerin en verimli, en uygun şekilde kullanımına ve tüketimine büyük önem verilir, işte bu yüzden aşçılık Mevlâna zamanında en çok itibar edilen meslekti; hatta ruhani anlamda bir makamdı. Mevleviler, yüce yaratıcının sunmuş olduğu nimetleri büyük hünerle pişirdikleri ve kulların beslenmesine aracılık ettikleri için aşçılara büyük saygı göstermişlerdir. Bu hürmetin en büyük ispatı, Mevlâna’nın çok sevdiği aşçısı Ateş-baz Veli (ateşle oynayan ermiş kişi) öldüğünde, onun adına bir türbe yapılmasıdır. Dünyada adına türbe inşa edilen belki de tek aşçı olan Ateş-baz Veli’nin hazretleridir.

Her Lokma İçin Şükür

Somat” (sofra) adabına da büyük önem veren sufiler, günde iki kez yemek yerler. Öğlen ve akşam. Sofrayı can’ lar (mürid) hazırlar. Tuz, yemeklerde törensel ifade taşır. Yemek onunla başlar, onunla biter. Hazırlıklar bitince, yemeğin yenmesine gelir sıra. Kazancı Dede, kazanın kapağını açınca can’lar kazanı ocaktan alırlar. Kazancı Dede’nin duası ile yemek daveti duyurulur. Elleri önde bağlı duran sufiler, kapıya gelince başlarını eğerek selamlaşır ve sofraya geçerler. Şeyhin katılımı ve duası ile yemeğe başlanır. Yemek esnasında kesinlikle konuşulmaz. Mevlevilerde yemek faaliyeti adeta bir ibadet halidir; yemek yerken kendilerine nasip olan lokmalar için devamlı şükrederler. Yemeğe topluca başlandığı gibi topluca bitirilir.

Osmanlı Saray Mutfak sanatını yaşatan Matbah Restaurant özenle seçilmiş ve aslına uygun olarak hazırlanmış Mevlevi Mutfağı’nın eşsiz ve zengin lezzetlerini içeren Mevlevi Somadı menüsü ile misafirlerini bekliyor.

Mevlevi Mutfağı’nın özel lezzetleri arasında bulunan Gül Şerbeti – Sirkencübin Şerbeti gibi en özel tatlar ile

Tutmaç Çorbası

– Tike Kebabı

– Gül Yapraklı Marul Salatası

– Mevlevi Pilavı (Hassaten Lokma)

– Pekmezli Ayva Dolması

seçeneklerinin bulunduğu Mevlevi Mutfağı’nın sofrasının vazgeçilmez tadı Levzine badem helvası da yine menüde yer alanlardan.

www.matbahrestaurant.com

Etiketler: » » »
Share
2116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?