logo

Motosiklet Motorlu 4 Tekerlekli Araç: Bajaj Qute

mh_bajaj_qute_gorsel

Motosiklet üreticisi olan Hintli Bajaj Auto’nun ülkemizdeki temsilcisi Kuralkan Holding, bireysel ve ticari taşımacılığın yeni nesil aracı Bajaj Qute modelini satışa sundu. Hindistan’da üretilerek ilk kez Türkiye pazarında satışa sunulan araç, 16 bin 800 TL’lik satış fiyatıyla ve Kuralkan Holding güvencesiyle ülkemiz yollarına çıkmaya başladı. Hindistan’da üretilen araç, Avrupa Birliği’nin dört tekerlekli motosiklet kategorisinde yer alıyor ve B sınıf otomobil ehliyetiyle kullanılabiliyor.

Uygun fiyatlı, kolay erişilebilir, şehir içi kısa mesafeler ya da köy, kasaba, tatil beldesi ve ilçelerdeki günlük ulaşım ihtiyacına cevap vermek üzere geliştirilen araç, bireysel ulaşımın yanında ticari ulaşımda son noktaya teslim ihtiyacına da yanıt verecek. Bireysel taşıma ve ticari amaçlı kullanıma yönelik olarak değişik konfigürasyonlarda üretilen araç, kargo ve kurye hizmetlerinden su servisi ve çiçek taşımacılığına kadar birçok farklı iş sahibi için de ideal ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Araç, boyut, ağırlık, maliyet ve hız gibi parametrelerin ideal bileşimini sunuyor. Avrupa quadricycle standartlarına uyumlu olarak hızı saatte 70 kilometre ile sınırlı olan araç, Afrika ve Güney Asya ülkelerinde toplu taşıma için de sıkça kullanılan modellerin ileri teknolojiyle geliştirilerek üretilmiş yeni neslini temsil ediyor.

Bajaj Auto Uluslararası İş Birimi Başkanı Rakesh Sharma “Geçtiğimiz yıllar boyunca 3 tekerlekli araçlarımız birçok ülkede sosyal dokunun bir parçası oldu. Taşımacılıkta son noktaya ulaşım ihtiyacını karşılamasının yanında milyonlarca kişiye de iş olanağı sağladı. Bajaj Qute ile çıtayı yükseltiyoruz ve daha temiz, daha güvenli ve daha konforlu bir ulaşım çözümü sunuyoruz. Asya, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa’daki iş ortaklarımız, Qute ile ortaya çıkacak büyüme olanaklarından büyük heyecan duyuyorlar. Biz ise aracı öncelikle Türkiye’de satışa sunmak istedik. Bunda iş ortağımız Kuralkan Holding’e olan güvenimiz en büyük etken oldu” dedi.

Kuralkan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sait Kuralkan, Qute ile Türkiye’de önemli bir ihtiyaca cevap vermeyi umduklarını dile getirerek “Bajaj Auto, Discover modeliyle commuter ve Pulsar modeliyle de sport sınıflarında en önde gelen üreticilerden biri. Şehir içi ulaşımda yepyeni bir segmentin doğuşunu müjdeleyen Bajaj Qute ile işbirliğimizi daha da ilerlettiğimiz için çok mutluyuz. Uygun fiyatı ve çok amaçlı yapısıyla bireysel ve ticari ulaşıma farklı, ekonomik ve kolay erişilebilir bir çözüm olacağına inanıyoruz” dedi.

Kullanımı çok kolay olan Qute, kompakt yapısı, hafifliği ve 66 gm/km ile üretilen 4 tekerlekli araçlar arasında en düşük karbon emisyonu değerlerinden birine sahip olmasıyla da çevre dostu bir mobilite çözümü olarak ön plana çıkıyor. Himalayalardan çöllere kadar farklı yol ve iklim koşullarında toplam 3.2 milyon kilometre test edilen araç için motosiklet üretiminde yeni bir çığır açan Bajaj’ın patentli DTSi motor teknolojisi kullanılıyor. Yekpare şasiyle tam uyum sağlayan 5 ileri ve 1 geri vitesli şanzımanla kombine edilen 217 cc’lik, 13 HP gücündeki üç bujili motor, 19.6 Nm tork üretiyor. Ortalama bir otomobile göre yüzde 40 daha az karbon emisyonu ve yüzde 60 daha yüksek yakıt verimliği sunan araç, bir litre benzinle 36 kilometreye ulaşan menziliyle dikkat çekiyor Toplam 399 kg ağırlığındaki araç, bireysel taşıt versiyonunda 191 litrelik bagaj hacmine sahip. En dar alanlarda bile yüksek manevra kabiliyeti olan aracın 2.75 metre uzunluk, 1.31 metre genişlik ve 1.65 metre yükseklik ölçülerine ek olarak dönüş yarıçapı da sadece 3.5 metre.

Bajaj Auto Teknoloji Direktörü Abraham Joseph “İki tekerlekli araçlardaki hafif taşıt üretebilme uzmanlığımızı ve üstün verimliliğe sahip DTS-I teknolojimizi kusursuz uyguladığımız motor ve şanzıman yapısıyla ürettiğimiz Qute bizim için bir başyapıt oldu. Yüksek dayanıklılığa sahip çelik ve darbeye dayanıklı güçlendirilmiş plastik ile bütünleşen gövde, küçük hacimli ve yüksek performanslı 4 supaplı ve üç bujili kapalı devre enjeksiyonlu motorla kusursuz bir bileşim oluşturdu. 5 ileri vitesli şanzımanla da olağanüstü yakıt verimliliği ve emisyon değerlerine ulaştık, daha uzun ömürlü bir motor için de su soğutma sistemi kullandık” dedi.

Bajaj Auto ile ortaklık anlaşmasının ardından 2014 yılı Mart ayından itibaren ürün satışlarına başlayan Kuralkan Holding, 60.000 m2 kapalı alan ve günlük bin adet üretim kapasitesine sahip fabrikasında üretimini yaptığı Bajaj markasıyla, Türkiye’de bir yıl gibi çok kısa bir sürede yüzde 4.9’luk pazar payına ulaştı. Bajaj, Kuralkan Holding ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Türkiye’de 2016 yılında ise pazar liderliği hedefliyor.

 

Etiketler: » » » » »
Share
7187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?