logo

Ödeal, 5 Yılda 35 Bin Üye İşyeri Sayısına Ulaştı

Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör

Ödeal, kurulduğundan bu yana geçen 5 yıllık süre boyunca 64’ten fazla sektöre ve 35 bini aşkın üye işyeri sayısına ulaştı. Ödeal 2020 yılını ise, Türk Telekom ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı ile başlattı. Pilot uygulama kapsamında, 3 adet Türk Telekom ofisinde başvuru toplanıyor.

Faaliyetleriyle, hem aylık kotalar, sabit maliyetler ve bürokrasi nedeniyle POS yatırımı yapamayan KOBİ’lere, küçük işletmelere ve bireysel girişimcilere can suyu olan hem de onların bankacılık sistemine dahil olmalarını sağlayarak, Türkiye’nin finansal erişim oranının artmasına katkı sunan firma; 5 yıllık süre boyunca sürdürülebilir büyümesini devam ettirerek, alanının lideri haline geldi.

Yüzde 166 büyüme

Ödeal, 2019 yıl sonu sonuçlarına göre 35 bin üye işyerini aşma başarısının yanı sıra; 81 ilde 64’ten fazla sektörde hizmet vererek, 2018 yıl sonuna göre, üye işyeri sayısını yüzde 22; işlem adedini yüzde 166 ve işlem hacmini yüzde 89 artırdı. Ödeal’ın toplam üye işyeri sayısının yüzde 75’ini bireysel girişimciler ve şahıs şirketleri; geri kalan yüzde 25’lik kısmını ise limited şirketler ve kooperatiflerle, dernekler oluşturuyor.

“5 yılda ilk iki hedefe ulaşıldı, büyük iş ortaklıklar süreci devam ediyor: Halkbank’tan sonra Türk Telekom…”

5 yıl gibi kısa bir zaman içinde, bir start-up’tan alanının lider firmasını çıkarma başarılarına dikkat çeken Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör “5 yıl önce, özellikle küçük işletmeler ve esnafın finans kaynaklarına ulaşamama sorununu tespit ederek, “Cepte POS” ürünümüzle ödeme sistemleri sektörüne adım attığımızda, sürdürülebilir bir büyüme trendi hedefliyorduk öncelikle. Bugün, o zaman ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görmek mutluluk verici. Sonrasında ise, hem “Yazarkasa POS” uygulaması içerisine entegre olan hem de Yazarkasa POS cihazlarına bağlanabilen ilk ödeme kuruluşu olma başarısı gösterdik. Böylece bu alanda ürün portföyünü tamamlayarak, sürdürülebilir büyümemiz ivmelenerek devam etti. Geçen sene kendimize, büyük iş ortaklıkları ve büyük projelerle büyümek gibi yeni bir hedef koymuştuk. Bu projemizin ilk meyvelerini, Halkbank işbirliği ile toplamaya başladık. Halkbank şubelerinde Ödeal sözleşmesiyle birlikte yazarkasa POS için başvuru toplamaya başlamıştık. Böylece akıllarda kalan, ‘Türkiye’de, BDDK’dan lisanslı şirketler birbirleriyle iş ortağı olarak çalışacak mı?’ sorusunu somut olarak yanıtladık. Halkbank’ın ardından, bu sene başında Türk Telekom ile anlaşma imzaladık. Pilot uygulama başlatıldı” dedi.

“Sistemin kayıt altına alınmasına önemli katkılar”

KOBİ’lere can suyu olma misyonlarından da vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Güngör “Zaten, büyük banka işbirliklerimizin de en önemli faydasını yine küçük esnaf, küçük işletmeler ve KOBİ’ler görüyor. Biz Ödeal olarak genel anlamda yazarkasada da tek noktadan çözüm sağlamayı başardık. Biliyorsunuz, her bankanın kendi içinde karışık yapıları, farklı işleyiş süreleri var. Üye işyerleri her bankanın ayrı hesabı, ayrı prosedürleri ile uğraşmak zorunda kalıyor. Türkiye’de 1 milyon insan böyle çalışıyor. Bir de işin ayrı ayrı maliyet boyutu var. İşletmeler Ödeal sayesinde çok daha uygun bir maliyetle bankacılık sistemine dahil olabiliyor. Açıkçası sistemin kayıt altına alınması, esnafın bankacılık sistemine dahil olması anlamında önemli bir sosyal fayda yarattığımızı rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

İlk 10 İl
İstanbul
İzmir
Ankara
Bursa
Antalya
Kocaeli
Konya
Muğla
Kayseri
Gaziantep
İlk 10 Sektör
Bilgisayar – Bilişim – Web Hizmetleri
Giyim – Tekstil – Tuhafiye
Züccaciye – Çeyiz – Küçük Ev Aletleri – Hediyelik Eşya
Doğal Ürünler – Aktar
İnşaat Yapı – İnşaat Malzeme
Lokanta – Restaurant – Cafe – Pastane
Otomotiv – Oto Sanayi
Mobilya Sanayi – İmalat – Dekorasyon
Basın – Yayın – Reklam – Matbaa
Kozmetik – Bijuteri – Hediyelik Eşya – Takı
İşyeri Sahipleri Yaş Kırılımı
18-25 4,9 %
26-35 35,8%
36-45 38,5%
45+ 20,9%
En Çok İşlem Yapılan Günler Sırasıyla: Cumartesi, Cuma

Perşembe

En Çok İşlem Yapılan Saat Aralığı 17:00 – 18:00

www.ode.al

Etiketler: »
Share
1461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?