logo

Online Ödemelerde Şifre Hatırlama Derdi Bitiyor

mh_mastercard_guvenlik

MasterCard, online ödemelerde şifre girmeye gerek kalmadan kart sahiplerini güvence altına alacak ve alışveriş deneyimini hızlandıracak yeni güvenlik teknolojisini duyurdu.

Kart sahipleri, satış noktaları ve bankalar için en önemli önceliği güvenlik olarak belirleyen MasterCard, dünyanın her noktasında ve her cihazda ödeme yapmanın en güvenli ve hızlı yollarını geliştirmek üzere inovasyon faaliyetlerini sürdürüyor. Online ödemelerde yeni bir standardı belirleyecek ve şifresiz güvenli online ödemelere giden yolu açacak projeye MasterCard tarafından start verildi. Sektör genelinde yeni bir doğrulama standardı olacak şifresiz online ödeme teknolojisi, ödeme teknolojileri konsorsiyumu EMV tarafından da inceleniyor. MasterCard, sektördeki diğer paydaşlarıyla birlikte bu yeni standardın oluşturulmasına öncülük ediyor.

Araştırmalara göre 2018’de mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemeler, toplam perakende alışverişlerinin %30’unu oluşturacak. Bilgisayarda yapılan alışverişlerdeki yüksek güvenlik standartlarının mobil cihazlar için bir adım öteye taşınması ve yeni teknolojilerle değişen tüketici ihtiyaçlarının karşılanması MasterCard için öncelik olarak belirlendi.

Şifresiz online ödeme teknolojisi, e-ticaret sektöründe şu anda kullanılmakta olan ve satış noktalarının online satın alma işlemlerinde kart sahiplerinin kimliğini doğrulamak için şifre kullandığı 3D Secure (3DS) sisteminde de yeni bir aşamayı temsil ediyor. Yeni standardın, 2015 yılında uygulamaya girmesi ve ilerleyen dönemde 3DS’nin yerini alması planlanıyor. Kart sahibinin bilgilerinin kullanılmasına dayalı teknoloji, satış noktalarında şifre girerken kaybedilen zamanı geri kazandırmayı hedefliyor. Sistem, gerçek zamanlı olarak ödemenin yapıldığı cihazı, lokasyonu, satışın türünü ve işlemin yapıldığı internet tarayıcısını kontrol edecek. Daha kolay ve daha hızlı bir alışveriş deneyiminin yanında artırılmış güvenlik önlemleri eklenecek. Alışveriş işleminde sıra dışı bir durum tespit edilirse, kart sahibinden kendisini tanıtması için tek seferlik şifre veya biyometrik bilgi girişi talep edilecek. MasterCard parmak iziyle birlikte yüz tanıma teknolojisi üzerinde de testlerini sürdürüyor.

Şu an kullanılmakta olan 3D Secure sistemi, online satın alma işlemleri sırasında kart sahibinin kimliğini doğrulayarak hem tüketiciler hem de satıcılar için alışverişi güvenli kılıyor. MasterCard SecureCode arayüzü ile 3D Secure güvenlik aracını tüketicilerine sunuyor. 3D Secure, herhangi bir internet tarayıcısı ile bilgisayar başında alışverişe artırılmış bir güvenlik katmanı sağlamak üzere geliştirildi. Ardından akıllı telefonlara ve uygulama içi satın almalara adapte edildi. Şu an tüm online alışverişlerde tek kullanımlık şifrelerle 3D Secure güvenliği sağlanıyor. MasterCard’ın hedefi, yeni teknolojik gelişmelere paralel olarak alışverişi hızlandırmak ve tüketici davranışlarındaki değişiklikleri yakalamak üzere şifre derdi olmadan alışverişi güvence altına almak.

MasterCard Kurumsal Güvenlik Çözümleri Başkanı Ajay Bhalla “Tüm tüketiciler, basit ama güvenli bir online alışveriş deneyimi yaşamak istiyor. Hiç kimse şifrelerle uğraşmak istemiyor. İnsanları hatırladıkları şifrelere göre değil, alışverişi yapan kişi olup olmadıklarına göre tanımlamayı hedefliyoruz. Altyapısını akıllı onay sistemlerinin oluşturduğu güvenli ödemeler üzerine teknoloji geliştiriyoruz. Yeni şifresiz online alışveriş güvenliğimizle kart sahibinin kim olduğu ispatlamasına gerek kalmadan alışverişi doğrulayabiliyoruz. 3D Secure sistemini yarına taşıyacak bu inovasyonu tüm sektörün hizmetine sunacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Visa iş birliğiyle geliştirilen yeni protokol 2015 yılında kullanıma girecek ve mevcut 3D Secure protokolünün yerini alacak. MasterCard’ın şifresiz güvenlik teknolojisi alanında yeni adımları ise şöyle sıralanıyor:

– SecureCode programını yeni standardı destekleyecek şekilde geliştirerek daha basit ve güvenli bir alışveriş deneyimini kart sahiplerine yaşatmak

– Kart sahiplerinin yüz veya seslerinden tanınması için biyometrik teknolojilerin ticari testlerini yapmak

– Kart sahibini kalp ritminden tanıyacak bileklik teknolojisini geliştirmek

Etiketler: » »
Share
2624 Kez Görüntülendi.