logo

Otomotiv Sanayii Derneği 40. Yılını Kutladı

mh_osd

Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişimini ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını desteklemek üzere hizmet veren Otomotiv Sanayii Derneği, 26 Mart 2015 tarihinde 40. yılını özel bir törenle kutladı.

Son 9 yıllık dönemde Toplam Taşıt Araçları Dış Ticareti 14 milyar USD fazla verdi

Türk Otomotiv Sanayi’nin geçmişi, bugünü ve geleceğini değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen Kurulduğu 1974 yılından bu yana Türk Otomotiv Sanayii’nin gelişimi için çaba gösteren derneğimiz, 40 yıl içerisinde endüstriler ötesi başarılara imza attı, pek çok konuda öncü oldu. 1970’lerde binler mertebesindeki üretimini bugün 1,75 milyon araç kapasitesi ve 1,2 milyon üretime taşıdı” dedi.

Sektörün kendi profesyonellerini yetiştirdiğini ifade eden Önen “Türkiye’ye otomotiv teknolojilerinin kazanılmasını sağlamanın ötesinde uzmanını, mühendisini, teknisyenini kendi yetiştirmiş olan Türk Otomotiv Sanayii, bugün artık ürettiği, tasarladığı ve Ar-Ge’sini yaptığı araçları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Neredeyse yatay seyreden pazar koşullarında bile kapasite ve yeni ürün yatırımı yaparak ülkesine katma değer yaratmaya, ihracatını arttırmaya devam eden ihracat şampiyonu sektörümüz, ülkemiz ekonomisine ciddi katma değer yaratıyor. Son 9 yıllık dönemde toplam taşıt araçları dış ticareti 14 milyar USD fazla verdi” dedi.

Daralan iç pazara rağmen üretim arttı

Sektörün son yıllardaki gelişimine de değinen Önen, dünya otomotiv sektöründe 2008’de global kriz ile kesintiye uğrayan büyümenin devam ettiğini ve AB’de satışların henüz kriz öncesi seviyelerine dönmediğini ifade etti. Avrupa’da kapasite fazlasının sürdüğünü hatırlatan Önen, Uzak Doğu’nun, özellikle de Çin’in otomotiv üretim ve pazarında gösterdiği muazzam çıkışının devam ettiğine işaret etti. İç pazarda küçülme ve üretimde de neredeyse yatay bir seyir olmasına rağmen ihracattaki artışın devam etmesinin sektör adına umut verici olduğunu söyleyen Önen Türk Otomotiv Sanayii olarak kapasite artırmaya devam ediyoruz. Kapasitemizin büyük kısmı ihracat odaklı ve ülkemiz otomotiv sanayi ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor. 22,8 milyar USD’lik ihracata, 1.75 milyon adet kapasiteye ulaştık. Özetle teşviklerin çok olumlu etkisini gördüğümüz bir yatırım dönemi yaşadığımızı söyleyebiliriz” dedi.

Önen, Ar-Ge alanında otomotivin tüm sektörlerde öncülüğünü sürdürdüğünü belirterek 57 Ar-Ge merkezi ile de ülkemizin öncüsü olan otomotiv sanayii bugün 1 milyar TL’nin üzerindeki Ar-Ge bütçesi, 4 bine yakın Ar-Ge çalışanı ile dikkat çekiyor. Özellikle Ar-Ge alanındaki bu olumlu gelişmelerde teşvikler çok önemli bir rol oynuyor. Bu alandaki gelişmenin en önemli adımlarından biri olan Test Merkezi ve Test Pisti’nin kurulmasının da hızlandırılmasını bekliyoruz” dedi.

Geçmiş başkanlara şükran plaketleri verildi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yan sanayi firmalarına kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliği ile uygun fiyat yönünden gösterdikleri başarı için “OSD Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri” verilirken OSD üyesi firmalara da 2014 yılında ihracatta gösterdikleri başarılar için “İhracat Başarı Ödülü” verildi. 40. yıl töreninde ayrıca OSD’de emeği geçmiş eski başkanlara OSD Başkanı Kudret Önen tarafından şükran plaketi takdim edildi.

OSD 40. Yıl Ödülleri

2014 yılında 1 milyar Doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek Platin Plaket almaya hak kazanan firmalar

Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Anonim Şirketi

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi

Hyundaı Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

2014 yılında 500 milyon Dolar – 1 milyar Dolar arası ihracat gerçekleştirerek Altın Plaket almaya hak kazanan firma

Mercedes Benz Türk Anonim Şirketi

Geçtiğimiz yıl 100 milyon dolar ve 500 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştirerek Altın Madalya almaya hak kazanan üyeler

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Anonim Şirketi

Man Türkiye Anonim Şirketi

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi Anonim Şirketi

Temsa Global Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

30 milyon dolar ve 100 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştirerek Gümüş Madalya almaya hak kazanan firmalar

Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Honda Türkiye Anonim Şirketi

Kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliği ve rekabetçilik kriterleri esas alınarak OSD üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede Yan Sanayi Başarı Ödülü’nü alan firmalar

Sege Taşıt Koltukları ve Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Denso Otomotiv Parçaları Anonim Şirketi

Yazaki Otomotiv Yan Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Hema Endüstri Anonim Şirketi

Etiketler: » » »
Share
2169 Kez Görüntülendi.