logo

Porsche’nin Yeni Modeli Boxster Spyder Görücüye Çıktı

mh_porsche_boxster_spyder

Porsche, yeni Boxster Spyder modelinin dünya prömiyerini New York Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Bu sade, üstü açık, iki kişilik spor otomobil serinin yıldız modeli.

Porsche’nin kült statüsü kazanan modelleri arasında yerini alan önceki nesil Spyder modelinin bağımsız karakterini devam ettiren yeni Boxster Spyder modelinde de klasik kumaş tavan yine elle açılıp kapanıyor ve sadece manuel şanzıman yer alıyor.

Gerçek bir orijinal roadster olan Boxster Spyder geleneksel bir spor otomobil sürüşü deneyimini modern bir performansla sunuyor. Bu, sürüş yüksekliği 20 mm daha aşağıda olan sıkı bir spor süspansiyon, 911 Carrera’dan alınan frenler ve direksiyonun daha doğrudan kullanılması ve 3,8 litrelik 6 silindirli motorun 375 hp güç üretmesi anlamına geliyor. Bu yüzden, sürücü ve yolcu, gerçek bir spor otomobil deneyiminin yanı sıra mevcut en hafif, ama yine de en güçlü Boxster modelinde görecekleri olağanüstü sürüş dinamiklerine ulaşıyor.

O’dan 100’e sadece 4,5 saniye!

Boxster Spyder modeli 0’dan saatte 100 km hıza ulaşması sadece yaklaşık 4,5 saniye sürüyor ve azami 290 km/s hız yapabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 9,9 l/100 km düzeyinde.

Boxster Spyder modelinin fark yaratan tasarımı Porsche’nin efsanevi spor ve yarış otomobillerini hatırlatan tarz unsurlarına sahip. Örneğin 1960’ların 718 Spyder modeline ithafen yeni Boxster Spyder modelinde koltuk başlıklarının arkasında, uzun arka kapak boyunca uzanan iki adet belirgin ve aerodinamik şekilli bombe bulunuyor. Kısmen manuel olarak kullanılan günlük kullanıma uygun hafif tavan, geçmişteki roadsterleri akla getiriyor. Arkaya kadar uzanan kanatçıklar ise otomobilin siluetine karakteristik tasarımını katıyor. Modelin ön ve arka uçları ise Cayman GT4’ten esinlenmiş.

Yeni modelin içi, diğer tüm Boxster modellerinden daha fazla, tam bir sürüş keyfi veren bir atmosfer oluşturuyor. Sürücü ve yolcu, geniş yan destekleri olan spor kova koltuklarda oturuyorlar. 360 mm çapındaki yeni direksiyon ise bu ortadan motorlu roadster modelinin çok hassas ve çevik bir şekilde yönlendirilmesini sağlıyor.

Modelin sade tasarımına uygun olarak, ağırlığı azaltmak amacıyla standart donanımlar arasında radyo ve klima yer alıyor. Ancak her ikisi de fabrika tesliminde ekstra ücrete tabi olmaksızın opsiyonel donanım olarak sipariş edilebiliyor. Ayrıca tüketiciler, tüm Boxster ürün gamında sunulan ses sistemlerini opsiyonel olarak sipariş edebiliyor. Örneğin, Porsche İletişim Yönetimi (PCM) sistemi bütün özellikleri dahil olmak üzere opsiyonel donanım olarak sipariş edilebiliyor.

Yeni Boxster Spyder dünya genelinde Temmuz ayında satışa sunulacak olup, Türkiye’de özel sipariş ile satışa sunulacaktır.

Etiketler: » » » » »
Share
2475 Kez Görüntülendi.