logo

Samsung Electronics, QLED 8K TV’yi Tanıttı

Samsung Electronics, Las Vegas’taki CES 2020’de ekran teknolojisinin geleceğine kısa bir bakış olan yeni nesil QLED 8K serisini tanıttı. Bu TV serisi, görüntüleme deneyimini daha sürükleyici hale getiren en son yenilikleri, en üst düzeyde ev eğlencesi deneyimi sunmak için tüketici yaşam tarzlarını daha entegre hale getiren bağlantılı özelliklerle birleştiriyor.

2020 QLED 8K serisi, tüketicilere yeni bir izleme deneyimi ve akıllı ev entegrasyonu sağlıyor. Ses, video ve akıllı yetenekleri güçlendirmek için gelişmiş Yapay Zekâ teknolojisinin gücünden yararlanıyor. Ayrıca, Tizen tarafından desteklenen bir dizi akıllı özellik sunarak tüketicilerin sesli komutları kullanmasını ve Tap View, Digital Butler ve Samsung Health gibi yeni özelliklere erişmesini her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Bu farklı yeniliğin nihai ifadesi; surround sese, gerçekçi 8K çözünürlüğe ve çarpıcı, ultra ince form faktörüne sahip sektördeki ilk TV olan yeni, amiral gemisi Q950TS QLED 8K TV’dir.

Samsung Electronics Amerika’nın Tüketici Elektroniği Bölümü Başkanı Joe Stinziano “8K çözünürlük sektörümüzü dönüştürme potansiyeline sahip. 75 inçten büyük ekranlar pazardaki en hızlı büyüyen segment ve bu segment 8K çözünürlüğün en önemli olduğu alan. 2020 8K serimiz bu potansiyelin gücünü gösteriyor. Eşi görülmemiş sürükleyici yetenekleri ve benzersiz akıllı özellikleri sayesinde tüketiciler, tutkularını her zamankinden daha basit ve daha kapsamlı bir şekilde takip edebiliyor” dedi.

TV tasarımını yeniden şekillendiriyor

Q950, yüzde 99’a yakın ekran/gövde oranı oluşturmak için ekranın çevresindeki çerçeveyi pratik olarak ortadan kaldırıyor. Yaklaşık 3 – 5 metre mesafeden izlendiğinde tüketiciler, çerçevelerin kaybolduğu çarpıcı bir Infinity Ekran etkisi yaşıyor. Böylelikle TV ve çevresi arasındaki sınırları ortadan kaldıran daha da sürükleyici bir izleme deneyimi ortaya çıkıyor.

Buna ek olarak, Q950’nin tüm ekran boyunca kalınlığı sadece 15 milimetre. Tamamen düz, siyah bir panelle birlikte gelen Q950, bir TV ünitesi üzerine yerleştirildiğinde veya duvara monte edilerek kullanıldığında estetik bir görünüm de oluşturuyor.

Görüntü kalitesini yeniden tanımlıyor

QLED 8K serisi, sektörde doğal 8K içeriğinin oynatılmasını destekleyen ilklerden de biri. 2020’de, tüketiciler QLED 8K TV’lerde 8K’da çekilen AV1 codec videolarının keyfini çıkarabilecek ve yayınlayabilecek. 2020 8K serisindeki tüm Samsung TV’lerin sevkiyatı bu özellik dâhil olarak yapılacak. Ayrıca Samsung, doğal 8K içerik yayınının önünü açmak için YouTube gibi iş ortaklarıyla çalışıyor.

Sektördeki 8K ekosistemini oluşturmanın yanı sıra QLED 8K serisi, tüketicilerin daha düşük çözünürlüklü içeriği izlerken bile 8K çözünürlük gücünü deneyimlemelerine yardımcı oluyor. Güçlü Samsung yarı iletken teknolojisine dayanan Q950’nin yeni nesil 8K Quantum İşlemcisi, tek tek piksellerin özelliklerini analiz etmek ve tanımlamak için makine öğrenimini kullanan gelişmiş Yapay Zekâ video ölçekleme yeteneklerine sahip. Daha sonra, içerik kaynağından bağımsız olarak bozulmamış bir 8K görsel oluşturmak için görüntünün farklı öğeleri iyileştiriliyor.

Q950, izleyicilerin hiçbir şekilde dikkatinin dağılmadığından emin olmak için AI’nın (yapay zekâ) gücünden de yararlanıyor. Geleneksel TV sensörleri ekran parlaklığını yalnızca odadaki ortam ışığına göre ayarlarken Uyarlanabilir Görüntü ışığın belirli bir sahne içindeki dağılımını dikkate alarak aydınlık ortamlarda net bir görüntü sağlarken kontrastı da koruyor.

İçerik yayını yapan tüketiciler için bir diğer yaygın sorun da internet bağlantılarının hızıdır. AI ScaleNet, mevcut ağ bant genişliğini optimize ederek kesintisiz yayın bağlantısı sağlıyor. İçerik sağlayıcısından çıkan görüntü sıkıştırılıyor ve TV’ye ulaştığında yeninden eski boyutuna geri getiriliyor. Böylelikle tüketicilerin içeriklerini yayınlamak için ihtiyaç duydukları bant genişliğinin yarısı verimli bir şekilde kullanılmış oluyor. Samsung Electronics, Amazon ile Prime Video içerisindeki standart videolardan 4K videolara, AI ScaleNet’i kullanarak bu özellik üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Canlandırıcı ses performansı

Sürükleyici bir yayın deneyimi söz konusu olduğunda ses görüntü kadar önemli olduğundan, Q950 piyasadaki en iyi TV seslerinden bazılarını sunuyor. Ekranın her tarafında hoparlörler ve arkada derin bas hoparlörleri (subwoofer) bulunuyor. Sesin hareketini ekrandaki nesnelerin hareketiyle eşleştirmek için yapay zekâ tabanlı yazılım kullanan Object Tracking Sound+ ile birleştirildiğinde, Q950 net ve keskin 5.1 kanal surround ses sağlayabiliyor.

Q950, bir blender veya elektrikli süpürge gibi yaygın seslere karşı, diyalog ses seviyesini de ayarlayabiliyor. Aktif Ses Amplifikatörü (AVA), bu sesleri tespit ederek ve ses netliğini otomatik olarak artırarak, TV izlerken bu seslerin dikkatlerini dağıtabildiğini söyleyen ABD tüketicilerinin %40’ına yardımcı oluyor.

Son olarak Q950, 2020 CES En İyi Yenilikler onur ödüllü Q800 gibi bir 2020 Q Serisi soundbar ses sistemine bağlandığında yerleşik hoparlörlerini ek bir ses kanalı olarak benzersiz bir şekilde kullanabiliyor. Q Symphony, dinamik ve çok boyutlu bir ses ortamı oluşturmak için her iki cihazdaki sesi bir araya getiriyor.

Görüntüleme deneyimini yeniden tasarlıyor

Günümüzde tüketiciler her zamankinden daha fazla yayın içeriğine erişiyor ve tüketiyor. Bu nedenle 2020 QLED 8K TV serisi, tüketicilerin içeriklerinden daha iyi keyif almalarına ve farklı cihazlarıyla etkileşime girmelerine yardımcı olan benzersiz özellikler sunuyor.

2020’de Samsung’un yapay zekâ asistanı Bixby daha da akıllı hale geliyor. Tüketiciler televizyonlarını bir odanın atmosferini değiştirmek için kullanabilir. Örneğin, Bixby’ye sakin bir atmosfer yaratması söylendiğinde, TV ekranda huzur veren bir fon gösterecek. Ayrıca Samsung, tüketicilere seçenek sunmak için de Amazon Alexa ve Google Asistan’ı Samsung’un 2020 QLED 8K serisine entegre ederek birden fazla sesli asistan opsiyonu sunacak. Artık kullanıcılar, genişletilmiş akıllı ev ve TV kontrol özellikleriyle sevdikleri içeriğe daha kolay erişebilecek.

Q950’de, tüketicilerin izlediği içerik türünü ve kullandıkları hizmet ve TV kanallarını analiz etmek için yapay zekâ tabanlı algoritmalar kullanan yeni ve geliştirilmiş bir Evrensel Rehber bulunuyor ve böylelikle özel alışkanlıklarına ve zevklerine göre özelleştirilmiş öneriler sunuluyor.

Etiketler: » » »
Share
1425 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?