logo

Sedat Kumova’dan “An D’Olsun” Sergisi

mh_sergi_sedat_kumova

Sedat Kumova’nın “An D’Olsun” isimli resim sergisi 28 Eylül – 09 Ekim 2015 tarihleri arasında Vakıfbank Ankara Genel Müdürlük Sanat Galerisi’nde yer alıyor. Sergi 28 Eylül akşamı gerçekleşen bir kokteyl ile açıldı.

Ressam Sedat Kumova’nın ilk döneminden son dönemine yaptığı işleri izlediğiniz zaman hayat felsefesi, yaşamı gözler önüne seriliyor. İnsanların sahte yaşamlar yaşadığı, kendini olduğundan başka gösterdiği bu dönemlerde Ressam Sedat Kumova fütursuzca ve cesaretle tüm duygularını ve hiç bir zaman pişmanlık duymadığı yaşanmışlıklarını ve tecrübelerini tuallerinde tüm cesaretiyle gösteriyor ve bu doğallığıyla insanların kendileriyle yüzleşmelerini sağlıyor.

2004 yılında ‘Enerji Patlaması’ adını verdiği, gençlik dönemine denk gelen ilk serisi ile korkusuzca yaşadığı deneyimlerini, karşılaştığı farklı dünyaları, insanları ve dolayısıyla kendisini sarmalayan girdapları içindeki enerji patlamalarını sansürsüzce ortaya koyuyor.

Yaşadığı bu deneyimlerden sonra dinginleştiğinde, 2005 – 2010 yılları arasında geçmiş değerlerin kıymetini gözler önüne sererek geçmişle bağlarını koparmanın insanlara insani değerlerini unutturacağından yola çıkarak, yaşam izlerimizi korumamız gerektiği düşüncesiyle tuallerinde ‘Dantel’leri kullanmaya başlıyor. Kumova yaptığı zincirlerle yaşama bağlanmayı, yaşamı korumayı ve sağlamlaştırmayı hedefliyor ve başarılı bir seri ortaya çıkarıyor.

İnsan ilişkilerini, yaşamın anlamını, yaşamdaki rolünü sürekli sorgulayan Sedat Kumova, gözlemleri sonucunda çelişkiler ve ikilemler arasındaki bu dünyada yaşayan toplumun taktığı maskeleri resmederek, gizlediklerini sorgulayarak farkındalıklarını arttırmak amacıyla 2010 yılında ‘Çelişkili Hayatlar’ serisini oluşturuyor.

2012 yılında olgunluk dönemine denk gelen ‘Aman Nazar Değmesin’ serisi ile hayatın olmazsa olmazı ‘Aşk’ temasını kendi değerlerine göre yorumlayarak işliyor ve bu evrensel konuda ulaştığı kendi doğrularını aktarmaya çalışıyor. Kullandığı tüllerle kendi gerçekliklerini saklıyor, kim bilir belki de ‘nazar değmesin’ diye yaşanan aşk gizli kalıyor. Sevgiliye, çocuğa, maddeye, objeye duyulan aşklara ve aşk’a saygı duyduğunu ve Aşk’a olan inancını ve saygısını dile getiriyor.

Bundan sonra yapacağı sergilerle yaşama dair felsefesini ve tecrübelerini resimleri aracılığıyla bize aktarmaya devam edecek olan Sedat Kumova’nın yeni çalışmalarını merakla bekliyoruz.

Kamer Batıoğlu | Ressam, Sanat Danışmanı

Adres: Atatürk Bulvarı No: 207 Kavaklıdere / Ankara

Etiketler: » »
Share
2308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?