logo

Sedef Yavuzalp’den “Tarihte Mozaik Yolcuğu” Sergisi

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti Kampala Büyükelçisi H.E. Sedef Yavuzalp

Türkiye Cumhuriyeti Kampala Büyükelçisi H.E. Sedef Yavuzalp’in kişisel resim sergisi “Tarihte Mozaik Yolcuğu” 5 – 27 Ocak 2017 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Resimlerinde dünya medeniyetlerine ait olan ve müzelerimizde yer alan bazı antik mozaik eserleri yorumlayan Sanatçı Büyükelçi Yavuzalp’in Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’ndeki sergisinin açılış konuşmasını Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın yaptı. Açılışta, Müsteşar Yardımcısı Kaan Esener, Müsteşar Yardımcısı Cihad Erginay ve Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Mehmet Samsar da hazır bulundu. Ankara’daki yabancı misyon temsilciliklerinden de özellikle büyükelçi seviyesinde yoğun katılım oldu.

Yavuzalp, özgün tekniğiyle eserlerinde bir yandan Anadolu topraklarında yaşamış olan bazı medeniyetleri konu alan akrilik tasvirleri yansıtırken, öte yandan da mozaik esintisi veren tekniğiyle bazı Doğu Afrika temalarına ve 15. yüzyıl Uganda’sına ait bazı efsanelere de hayat veriyor.

Bugüne kadar Türkiye’de ve Uganda’da bazıları kişisel olmak üzere toplamda beş sergide yer alan Yavuzalp, bu sergisi ile Afrika ve Anadolu toprakları arasında kültürel bir köprü kuruyor.

Adres: Dışişleri Bakanlığı B Blok Balgat / Ankara

Etiketler: » »
Share
2420 Kez Görüntülendi.