logo

“Şehrin Vapurları” İle İstanbul’un Geleceğine Keyifli Yolculuk

mh_sergi_ali_balkan

İstanbul Ressamı Ali Balkan’ın “Masallar Şehri İstanbul III Sergisi”nde İstanbul’un en önemli simgelerinden birisi olan “Şehrin Vapurları” ön plana çıkıyor.  Genç kuşak sanatçılarından Ali Balkan, İstanbulluların heyecanla beklediği “Şehrin Vapurları” filosunu sergiye indiriyor.

Sergi, 2 Kasım – 17 Aralık 2015 tarihleri arasında her gün 09.00 ile 18.00 arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ücretsiz olarak gezilebilir. Sanatseverler sergide İstanbul’un simgesi olan vapurları, Kız Kulesi’ni, Galata Kulesi’ni ve İstanbul siluetini, ressamın kendine has fantastik ve fütüristik yorumuyla izleyerek İstanbul’un geleceğine keyifli bir yolculuk yapacak.

Kendi düşünsel vahanızdaki, İstanbul’a gidin

 “İstanbul Ressamı” olarak anılmasında en büyük etken “Masallar Şehri İstanbul” serisi ve serinin adını taşıyan sergileri olan Ali Balkan, İstanbulluları kenti keşfetmeye davet ederek “Bir megapolde, şehri kaybetmek o denli kolaydır ki, hatırlamak gerekir. Bir vapur yolculuğu da,  bunun en kolay ve keyifli yoludur. Olabilir, fırsat yakalamayabilirsiniz sergiyi gezmeye.  O zaman vapura binin,  Kızkulesi açıklarında uzun uzun çevrenize bakın ve  gözünüzü kapayın bir anlığına. Kendi düşünsel vahanızdaki İstanbul’a gidin. Kendi masallar şehrinize gidin. Belki benim vapurlardan birisi de oradadır” diyor.

Türk resminde vapur, ilk defa böylesine çoğullukla işleniyor

Ali Balkan’ı genç kuşağın önde gelen saklı değerlerinden biri  olarak niteleyen Sanat Eleştirmeni Ümit Gezgin, Masallar Şehri İstanbul III Sergisi hakkında “Türk resmi içinde fantastik ögeden beslenen vapur söylemi, böylesine bir çoğullukta işlenmedi. Bu çoğulluk, onun resmi düşünüldüğünde ve bütün resimsel serileri de hesaba katıldığında, yaratıcı dinamizm boyutunda ilk defa bu boyutlara ulaşmıştır” dedi.

Etiketler: » » »
Share
1187 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?