logo

Sony ɑ99 II Profesyonellerin Yeni Tercihi Olacak

mh_sony_a99ii

Sony, yeni amiral gemisi ɑ A-mount modeli ɑ99 II’yi piyasaya sürdü. Büyük beğeni toplayan ɑ99’un yerini alan yeni cihaz, Sony’nin Tam Geçirgen Ayna Teknolojisi (TMT) gibi Sony A-mount özelliklerine sahip yeni Hibrit aşama Algılamalı AF sistemi gibi dijital görüntüleme alanındaki en son inovasyonlarından en iyilerini bir araya getiriyor. Böylece, özellikle spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları açısından çok cazip son derece nitelikli bir profesyonel düzeyde fotoğraf makinesi ortaya çıkıyor.

Otomatik Odaklama Yeniden Tanımlanıyor

Yeni geliştirilen Aşama Algılamalı AF Sistemi, ‘tam zaman AF’ imkânına sahip ve full frame ɑ serisinde ilk 4D ODAK uygulaması olarak üstün yeni AF performans düzeyini cihaz kullanıcılarına sunuyor. Hibrit aşama Algılamalı AF Sistemi, 79 hibrit çapraz AF noktalı bir dizi üretmek için şu ikisini bir araya getiriyor: hassas bir 79 noktalı adanmış aşama algılamalı AF sensörü ve 399 odak düzlemi aşama algılama AF noktası.  Bu çapraz noktalar, yüksek hızdaki görüntünün ortasından geçen hareket halindeki nesnelerde son derece hassas otomatik odaklama performansı ve gelişmiş nesne takibi sunuyor. Ayrıca, ortada hareketli bir ayna olmadığından, TMT kesintisiz AF’nin çalışmasını mümkün kılıyor ve vizördeki görüntü, canlı izleme ve video kaydı dahil olmak üzere, hiçbir çekim türünden etkilenmiyor.

Loş ışık koşulları cihaz için hiçbir sorun yaratmıyor. Hassas AF sistemi, diğer birçok fotoğraf makinesinin sıkıntı yaşadığı EV-4 parlaklık düzeylerine kadar düzgün şekilde işlev görüyor.

Cihaz, üzerindeki veri akışı, yüksek kare hızlarında yüksek çözünürlük ve kesintisiz çekime imkân verecek şekilde yeniden tasarlandı. Yeni bir ön uç LSI, görüntü sensörü ve BIONZ X görüntü işleme motorunun yanı sıra, yeni tasarlanan bir deklanşör ünitesi ile birlikte çalışarak AF/AE izleme ile 12fps’e kadar kesintisiz çekimi mümkün kılarken bir yandan da sensörün 42.4MP yeteneklerinden yararlanıyor. Sonuç olarak, ortaya zorlu ışık koşullarında hızlı hareket eden nesneler konusunda bile inanılmaz detaylarda çekimler sunan ultra hızlı bir fotoğraf makinesi çıkıyor. Büyük tampon ve sofistike veri işleme sayesinde, bu çekimler, yüksek hızlı kesintisiz çekim modunda dahi çekimin hemen ardından görüntülenebiliyor. Üstelik çekimlerin suni ışık koşullarında iç mekanda yapılması halinde, titreşim otomatik olarak algılanıyor ve bunun nihai görüntü üzerindeki etkisini minimize etmek için, deklanşör zamanlanıyor.

EVF görüntüleme algoritmasındaki iyileştirmeler sayesinde izleme deneyiminin optik bir vizörden hiçbir farkı olmaması için, minimal ekran gecikmesi ile AF/AE izleme ve 8 fps’e kadar kesintisiz live-view çekimi sağlanıyor. Pozlama, beyaz dengesi ve diğer fotoğraf makinesi ayarları, vizörde gerçek zamanlı olarak görüntülenirken kesintisiz live-view çekim de, 8 fps, 6 fps ve 4 fps olmak üzere, çeşitli konulara uyacak şekilde 3 aşamada ayarlanabiliyor.

Piksel Gücü

Arkadan aydınlatmalı full frame 42.4MP Exmor R CMOS sensör, aralıksız yonga üzeri tasarımdan yararlanıyor ve yüksek hacimlerdeki verinin hızla okunmasına izin verirken ışık toplama yeteneğinde de son derece verimli sonuçlar sağlıyor. Net sonuç, ISO 50 – 102.400’e kadar genişletilebilen 100-25600 ISO aralığı genelinde, düşük parazit, geniş dinamik aralık ve 42.4 MP çözünürlüklü son derece yüksek hassasiyet elde edilebiliyor. Cihaz, en ince doğal detayların ve dokuların eşi görülmemiş derinlikte ve gerçekçilikte yakalanmasına imkân vermek üzere optik düşük geçişli filtre ile tasarlandı. Fotoğrafçı, cihaz ile olması gerektiği gibi, sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış RAW dosyaları seçebiliyor.

5 eksenli SteadyShot INSIDE Görüntü Sabitleme

Sony, ɑ7 II serisi fotoğraf makinelerinde son derece popüler olan gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme sistemini, A-mount fotoğraf makineleri için yeniden tasarlayarak ilk defa cihazda görücüye çıkarttı. Bu sistem, uzak odak mesafelerinde meydana gelmeye meyilli olan sendeleme ve yalpalama eksenlerindeki hareketin yanı sıra, yakın çekimlerde X ve Y eksenlerinde meydana gelebilecek kayma kaynaklı bulanıklıkları ve gece çekilen fotoğraf ve videolarda sıklıkla göze çarpan dönme bulanıklığını da etkili şekilde tespit edip düzeltiyor. Yeni uygulanan hassas jiroskopik sensörler fotoğraf makinesinde bulanıklığa yol açabilecek en küçük makine hareketlerini bile kesin şekilde algılıyor.  Bu da, hem fotoğraflarda hem de videolarda 42.4MP sensörün tam potansiyelinin gerçekleştirilmesine yardımcı olabilecek 4.5 adım deklanşör hızı avantajı sağlıyor. Canlı izleme esnasında Deklanşöre yarım basıldığında veya Odak Büyütücü fonksiyonu kullanıldığında, vizörden veya LCD ekran üzerinden görüntü sabitlemenin etkisi izlenebiliyor. Bu özellik, çerçeveleme ve odağın, telefoto odak uzaklıkları veya makro mesafelerden çekim yaparken canlı izleme üzerinden doğru şekilde kontrol edilebilmesine imkân veriyor.

Geliştirilmiş tasarım ve kullanılabilirlik

Yeni cihazın tasarımı, profesyonel kullanıcılardan gelen geri bildirimler baz alınarak önemli ölçüde geliştirildi. Yeni model, orijinal ɑ99’dan %8 daha küçük ve yeni tasarlanmış bir kavrama yerine, magnezyum alaşımı gövdeye, çift SD kart yuvasına ve hem tutmayı hem de kullanımı iyileştiren diğer güncellemelere sahip. Tüm önemli butonlarda ve kadranlarda sızdırmazlık contaları bulunuyor. Ayrıca, medya jak kapağı ve yuva kenarları geçmeli olduğundan, ortaya hem toza hem de neme dayanıklı ve en zorlu çekim koşullarında dahi kullanılabilen bir gövde çıkıyor.

Yeni deklanşör ünitesi, daha hızlı tepki için tasarlanmış olmasının yanı sıra, daha sağlam bir yapıda ve 300.000’in üzerinde deklanşör operasyonunun yer aldığı dayanıklılık testlerinden geçti. XGA OLED Tru-finder, ZEISS T Kaplamaya ve çift taraflı asferik elemanın da yer aldığı 4 elemanlı bir objektif grubuna sahip olmanın yanı sıra, uçtan uca olağanüstü netlik sağlayan güçlü x0,78 büyütme sunuyor. Aynı zamanda, parmak izi, toz, su, yağ ve kirin yapışmasını önleyerek net bir görüntü elde etmek için dış merceğin üzerinde flor kaplamaya da sahip.

Orijinal cihazda sunulan sessiz Çoklu Kontrol Birimi, diyafram açıklığı, deklanşör hızı, ISO, pozlama telafisi, AF alanı, AF modu ve diğer ayarların kontrolüne imkân vermenin yanı sıra, artık Açma/Kapama düğmesine de sahip. Fotoğraf çekimleri için tercih edilen ayar Açık konumundayken, kontrol tıklayarak dönme uzunluğuna dair dokunmayla algılanabilir bir işaret veriyor. Kapalı konumdayken ise, kontrol video çekimi için ideal bir şekilde, pürüzsüz ve sessiz olarak dönüyor. Lokasyon verilerinin elde edilmesi, Bluetooth üzerinden uyumlu bir mobil cihaza bağlantı ile mümkün hale geliyor. Böylece, sadece bağlı bir bilgisayar üzerinde ya da çekim pozisyonunu bırakmadan kolaylıkla gözden geçirmek için, depolama yerinin fotoğraf makinesi üzerinde de olmasını tercih etmek de artık mümkün oluyor. ɑ kullanıcılarından gelen geri bildirimler göz önüne alınarak, cihazın menü yapısı da daha kolay bir gezinme deneyimi sağlamak üzere güncellendi.

Filmin Büyüsü

Profesyonellere uygun XAVC S formatında en üst çözünürlükte videolar elde etmek için cihaz, piksel gruplamasız tam piksel okuma ile iç 4K video kaydını mümkün hale getiriyor. Cihaz, 100Mbps 4K kayıt için yüksek kaliteli görüntü kaydı da yapabiliyor. Yeni ‘Yavaş ve Hızlı’ mod (S&Q) hem yavaş çekim hem de hızlı çekimi destekliyor.1 fps ila 120 fps (100 fps) arası kare hızları, x60’a kadar (x50) hızlı çekim ve 5x’e kadar (4x) yavaş çekim kayıtlar için 8 adımda seçilebiliyor. Resim profilleri, zaman kodu ve HDMI temiz çıkış gibi profesyonel film prodüksiyon iş akışı için tasarlanan bir dizi özellik de dahil edilirken yeni cihaz artık gerçek zamanlı S-Log izleme için gamma yardımı ve daha kolay pozlama ayarı için bir zebra modu da sunuyor. S-Log3 ve S-Log2 gamma da artık dahil edilip, daha pırıltılı parlak alanlar veya kapalı gölgelere sahip geniş dinamik aralık çekimi de cihazı tamamen profesyonel bir film prodüksiyon iş akışına kolaylıkla entegre edilebilir hale getiriyor.

Yeni cihaz, Aralık 2016’dan itibaren temin edilebilecek.

www.sony.com.tr

 

Etiketler: » » »
Share
817 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?