logo

Sosyal Medya Paylaşımlarından Gözaltına Alınanların Sayısı Artıyor

Hayatımızın önemli bir bölümünde yer alan sosyal medya, sağladığı kolaylıkların yanı sıra bazı tehdit unsurlarını da beraberinde getiriyor. Medya Takip Merkezi (MTM), sosyal medya paylaşım mecraları olan Facebook, Twitter ve Instagram’ın yazılı basında kaç habere konu edildiğini araştırdı. İşte araştırmanın detayları…

Yediden yetmişe her yaştan insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya, kendi içerik ve dil kurallarını geliştiriyor. Kullanıcılarına birçok yeni davranışlar, alışkanlıklar, iletişim biçimleri hatta korkular öğreten sosyal medya dönemi, belli başlı dikkat unsurlarını gerektiriyor. İçişleri Bakanlığı, 7 – 14 Ağustos tarihleri arasında terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 2.703 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yap, tespit edilen 1.264 kişiden 152’si gözaltına alın.

İş hayatında ve gündelik hayatta kullandığımız ve neredeyse bağımlısı olduğumuz sosyal medya platformlarından paylaşım yapmadan önce artık iki kez düşünmemiz gerekiyor.

MTM’nin yaptığı araştırmaya göre haziran ayından bu yana Twitter 15 bin 236 habere konu olurken, Facebook 9 bin 954 habere, Instagram ise 6 bin 387 habere konu edildi. Bu paylaşım mecraları toplamda ise 31 bin 577 haberde yer aldı.

 

Etiketler: » » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?