logo

Sparkle, Enerji Tasarruflu Ekipmanlarla İstanbul Veri Merkezi’nin Büyüme Süreçlerini Tamamladı

Sparkle, Yeşil Veri Merkezi için yeni enerji tasarruflu elektrik ve soğutma sistemlerini hayata geçirdi. Böylece son teknoloji ürünü enerji tasarruflu ekipmanlarla İstanbul Veri Merkezi’nin büyüme ve renovasyon süreçlerini tamamladı.

Amaç; Elektrik Tüketimini Azaltmak

Günümüzde dünyadaki elektriğin yüzde 2’sinden fazlasını veri merkezleri kullanıyor. Bu durum, bir yandan müşterilerin artan hizmet taleplerini karşılamak için daha verimli teknolojilerin kullanımını, diğer yandan da enerji tüketimlerini azaltmayı gerektiriyor.

Türkiye’deki ilk Yeşil Veri Merkezi statüsünü kazanarak Sparkle’ın Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone ile hizmet sunan Yenibosna’daki tesislerinde lityum iyon (Li-ion) bataryaları kullanan Sparkle, sahip olduğu en son teknolojiler ve en gelişmiş izleme sistemleriyle Türkiye’nin açık barındırma servisleri sunan tesislerinden biri olarak dikkat çekiyor.  

Yeni Eklenen 300 m2 Beyaz Alan

Geçen yıl baştan aşağı yenilenen tesis, yeni eklenen 300 m2 büyüklüğündeki beyaz alanla daha da genişledi. Ayrıca, Veri Merkezi’nin mevcut ve yeni müşterilerine daha fazla enerji ve alan sağlarken çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından güvenilirliğini artırmak için enerjiyle ilgili çeşitli uygulamalar da hayata geçirildi.

Yapılan yenilikler arasında güç sisteminin Orta ve Düşük Voltajlı dönüştürücüler, jeneratörler, kesintisiz güç kaynakları ve bataryalar gibi tüm bileşenleri için enerji tasarruflu teknolojilerin benimsenmesi ve tüketimi yüzde 14 azaltırken kapasiteyi yüzde 40 artırabilen yeni soğutma sistemlerinin kullanılmaya başlanması yer alıyor. Tüm bu yeniliklerin sonucunda ortalama Güç Kullanım Verimliliği (PUE) oranında önemli bir iyileşme sağlandı.

Bu gelişmelerin yanı sıra müşterilere, müşteri veri güvenliği ve gizliliğiyle ilgili yasal düzenlemelere tam uyum sağlayan güvenli ve sürdürülebilir bir altyapı sunmak için, veri merkezi modernizasyonu kapsamında yangın ve emniyet sistemleri de yenilendi.

Sparkle’ın bu tesise yaptığı yatırımlar şirketin hizmet sağlayıcılar ile kritik öneme sahip BT sistemleri için sürdürülebilir, güvenli ve türünün en iyisi altyapılara ihtiyaç duyan çok uluslu ve yerel kurumlara çok çeşitli entegre ICT çözümleri ve global erişim sunma taahhüdüne olan bağlılığını kanıtlıyor.

tisparkle.com

Etiketler: »
Share
1199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?