logo

TELKODER, Turkcell, Vodafone ve TÜRKSAT Ortak Altyapı Şirketi Kuracak

mh_telkoder_ortak_altyapi_sirketi

Turkcell, Vodafone, Türksat ve TELKODER üyesi operatörler başta fiber olmak üzere güçlü bir telekomünikasyon altyapısı için  iş birliği yapmak amacıyla görüşmelere başladıklarını 27 Temmuz 2016 tarihinde düzenledikleri basın toplantısında açıkladılar.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda taraflar ortak bir açıklama yaptılar.

Ortak Altyapı Şirketi’nin (OAŞ) kurulması için bir araya gelen taraflarca yapılan açıklamada şöyle denildi: “Ülkemizde var olan telekomünikasyon altyapılarının en etkin şekilde kullanılması ve geliştirilmesi, sektördeki tüm şirketlere sektör altyapısının en uygun şartlarda ve adil olarak sağlanması ve mükerrer yatırımlarla kaynakların boşa harcanmaması için Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat şirketlerinin ve telekomünikasyon sektöründeki diğer şirketlerin en geniş kapsamda katılımının sağlanacağı bir “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” kurulması konusunda çalışmalara başlanacaktır. Söz konusu çalışmalar başta Rekabet Kanunu ve Elektronik Haberleşme Kanunu olmak üzere ilgili mevzuatta öngörülen tüm düzenlemelere, izinlere ve yetkilendirme şartlarına uygun bir şekilde yürütülecektir. Hükümet Programında da yer alan ve Sayın Başbakan’ın ülkemizi sayısal geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını temin edecek, tüm sektörün katılımına açık olan bu hayati girişime, kamunun ve özel sektörün uyum içinde, ülkemizin geleceği için gerekli desteği vereceğine olan inancımız tamdır. Toplumumuzun en geniş siyasi ve sosyal kesimlerinin desteğinin de yanımızda olacağına inanıyoruz. Bu girişim, zor günlerden geçen ülkemizde geleceğe olan güvenimizi ve yatırım kararlılığımızı göstermektedir.’’

Toplantıda Türk Telekom’un neden bu işbirliği içinde olmadığı sorusuna TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak şöyle yanıt verdi: “Türk Telekom kendilerini ayrı tutarlarsa daha avantajlı olacağını düşünüyor. Onların da katılmasını isteriz. Bu işbirliği kendilerine açıktır. Kurallarımızı uygun görürlerse gelirler.”

Etiketler: » »
Share
1257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?