logo

TMME Ödülleri Sahiplerine Verildi

mh_kalder_tmme_odulleri

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma tarafından 81 ilde tüketiciler ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) 2014 yılında başarılı olmuş kurumlar 6 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul The Marmara’da gerçekleştirilen ödül töreniyle onurlandırıldı. İş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren TMME Ödül Töreninde ölçüme başlanan 2005 yılından itibaren müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinciliği elinde bulunduran ve sektörlerinde müşteri memnuniyetini aralıksız olarak sürdürülebilir kılan Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

150’den fazla marka, 330 binin üzerinde müşteri

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, 10 yılda Türkiye’nin 81 ilinde 27 sektörde, 150’den fazla markanın detaylı analizlerini ortaya koymak için 330 bin müşteri görüşmesi yapıldığını belirterek “TMME ile ülkedeki ürün ve hizmetlere ait kalite ve müşteri memnuniyeti artıyor mu, azalıyor mu?”, “Endeksteki pozitif ya da negatif eğilimler ölçülen iş kollarında belirli sektörlere mi ait, sadece bazı sektörlerde mi görülüyor yoksa belirli kuruluşlara mı özgü?, “Bu değişimler uluslararası eğilimlerle paralel mi; ülkemize özgü farklılıklar var mı? gibi ülke ekonomisi hakkında birçok soruya yanıt verilmektedir” dedi. Ulusal müşteri memnuniyeti endekslerinin dünyada, Amerika dâhil 20’yi aşkın ülkede yürütüldüğüne dikkat çeken Doğan, Müşteri memnuniyetinin entelektüel sermayenin dolayısı ile pazar değerinin en önemli parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Pazardaki markalar arası rekabetin en gerçekçi göstergesinin TMME olduğunu belirtti. Kaliteyi müşteri beklentilerini karşılamak ve hatta aşmak olarak tanımladı.

2005 – 2014 TMME ve ACSI Ulusal Endeks Skorları

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi Ulusal Skoru geçtiğimiz 10 sene içerisinde çeyrekler bazında ölçülmüş, bu ölçümleme ilgili çeyrek ve önceki 3 çeyrek verileri derlenerek yapılmıştır. 10 sene içerisinde 37 çeyrek skoru yayınlanmıştır. Her bir ulusal skorun puanı, 30.000 ve üzeri sayıda ürün ve hizmet kullanıcısının değerlendirmeleri temelinde oluşan veriler ile hesaplanmıştır.

Üç kategoride ödüller sahiplerini buldu

TMME Ödülleri, tüm ölçülen sektörler ve kurumların 2005-2014 yılları arasında yayınlanan TMME Ölçüm Sonuçlarına göre belirlendi. TMME Ölçümünün ana değişeni olan “Müşteri Memnuniyeti Puanları” ödüller için temel veri olarak kabul edildi.

Ulusal endeksin başladığı 2005 yılından bu yana sektörlerinde her yıl birincilik ipini göğüsleyen Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Sektörlerinde müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinci olan ve 2014 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar olan Samsung, Aygaz, Volkswagen, Algida, Pınar ve Dominos Pizza ise TMME Sürdürülen Başarı Ödülü sahibi oldu.

2014 yılında sektörlerinde birinci olan firmalara da TMME 2014 Yılı Sektör Birincisi Ödülü verildi.

A) TMME 2014 Sektör Birincileri – Gümüş Heykel
  TMME Sektör Marka/Kuruluş
1 Televizyon Samsung
2 Konserve, Sos, Salça Tat
3 Tüp Gaz Aygaz
4 Binek Otomobil Volkswagen
5 Beyaz Eşya Siemens
6 Ambalajlı Su Erikli
7 Cep Telefonları Iphone
8 Ambalajlı Su Pınar
9 Et ve Tavuk Ürünleri Erpiliç
10 Küçük Ev Aletleri Beko
11 Küçük Ev Aletleri Bosch
12 Küçük Ev Aletleri Arçelik
13 Sağlık Sigortası/Kasko Anadolu Sigorta
14 Akaryakıt İstasyonları Opet
15 Dondurma Algida
16 Meyve Suları Pınar
17 Havayolları Türk Hava Yolları
18 GSM Hizmetleri Vodafone Ön Ödemeli
19 GSM Hizmetleri Turkcell
20 Bireysel Bankacılık Vakıfbank
21 Hızlı Servis Restoranları Domino’s Pizza
22 Bireysel Bankacılık Akbank
23 Banka Kredi Kartları Maximum Card
24 Sabit Telefon Hatları Türk Telekom

 

 

B) 2014 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar (TMME Sürdürülen Başarı Ödülü) – Altın Heykel
  TMME Sektör Marka/Kuruluş
1 Televizyon Samsung
2 Tüp Gaz Aygaz
3 Binek Otomobil Volkswagen
4 Akaryakıt İstasyonları Opet
5 Dondurma Algida
6 Meyve Suları Pınar
7 Hava Yolları Türk Hava Yolları
8 GSM Hizmetleri- Faturalı Hat Turkcell
9 Hızlı Servis Restoranları Domino’s Pizza

 

C) Ölçüm yılından bugüne sürekli birinci olmuş kuruluşlar-en az 5 yıldır ölçüm yapılan sektörler için geçerlidir (TMME Üstün Başarı Ödülü) – Siyah Heykel
  TMME Sektör Marka/Kuruluş
1 Akaryakıt İstasyonları Opet
2 Havayolları Türk Hava Yolları
3 GSM Hizmetleri – Faturalı Hat Turkcell

Etiketler: » » » » »
Share
1363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?