logo

Turkcell Platinum Bosphorus Cup’da Yelkenliler Yarıştı

mh_turkcell_platinum_bosphorus_cup2016_basladi

26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında 15’incisi düzenlenen Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın dünyanın başka bir yerinde eşine rastlanmayan “Boğaz Yarışı” 28 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşti. İstanbullular öğle saatlerinde erguvanlar, hisarlar ve tarihi yalıların benzersiz manzarası eşliğinde Boğaz’ı beyaza bürüyen yelkenlilerin kıyasıya mücadelesini seyretme fırsatı yakaladı.

30 ülkeden yerli ve yabancı yaklaşık 100 tekne, 1000 sporcu Boğaz’ın serin sularında kıran kırana bir mücadele sergiledi. Dünyanın dört bir yanından gelen yabancı yelkencilerin yanı sıra, Türkiye’nin farklı şehirlerinden de onlarca ekip yarışa katıldı. Ekipler arasında Pirhana/Ladies ekibiyle 5 kadın yelkenci, Mustafa Öncü’nün dümenciliğinde yarışarak dikkatleri üzerine çekti. Saat 12.00’den itibaren Dolmabahçe-Tarabya arasındaki Boğaziçi parkurunda yarışan yelkenliler, yarışı Tarabya Koyu önündeki finiş hattında bitirdiler.

Hız rekortmeni Boğaz’da uçtu

Bu yılki Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın konuğu, 15 metre uzunluğa ve 10 metre genişliğe sahip trimaran Hydros ve ekibi oldu. Dünyaca ünlü yelkenci Jérémie Lagarrigue’in dümenciliğini üstlendiği Hydros, yarışa özel olarak yelkenlilere açılan İstanbul Boğazı’nda güzel bir şova imza attı. Ulaştığı 31,46 knot (58 km) hızla dünyanın en hızlı yelkenli tekneleri arasında bulunan ve Turkcell’in benzersiz 4.5G hızını temsil eden Hydros’la İstanbul Boğazı da ilk kez böyle bir tekneye ev sahipliği yapmış oldu.

Türkiye’nin en teknolojik yarışı yapıldı

Yarış, BC Live iPhone uygulaması ve www.bosphoruscup.org internet sitesinin yanı sıra, Turkcell Platinum uygulaması üzerinden de canlı seyredildi. Sporseverler, Turkcell’in 4.5G teknolojisiyle devreye soktuğu yeni dönem yayıncılığın öncüsü LTE Broadcast ile yarışı farklı kamera açılarından izleme şansına sahip olurken Tam Burada servisi ile de yelkenlilerin konumlarını bir harita üzerinden takip edebildi.

Heyecan devam ediyor

Turkcell Platinum Bosphorus Cup tüm hızıyla devam ediyor. 29 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek şamandıra yarışlarının ardından aynı gün gümüş kupa yeni sahibini bulacak.  4 günlük zorlu mücadele Setur Kalamış Marina’daki 15. Yıl Özel Kupa Töreni ile sona ererken şampiyon ekibe 1 yıl boyunca evinde sergilemek üzere meşhur Turkcell Platinum Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası takdim edilecek.

Detaylı bilgi için: www.bosphoruscup.org

AppStore Mobile Uygulama: BC Live

Turkcell Platinum Bosphorus Cup Program

27 Mayıs 2016, Cuma

Şamandıra Yarışları

Yer: Caddebostan Sahili

Saat : 12:00

 

28 Mayıs 2016, Cumartesi

Boğaz Yarışı

Yer: Dolmabahçe- Rumeli Hisarı hattı

Saat :12:00-17:00

 

29 Mayıs Pazar,2016

Şamandıra Yarışları

Yer : Caddebostan Sahili

Saat: 12:00

 

Ödül Töreni:

29 Mayıs 2016, Pazar

Yer: Setur Kalamış Marina

Saat: 19:00

Etiketler: » » »
Share
2135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?