logo

“Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketi” Ödülünü Kazananlar Belli Oldu

En İyi Yönetilen Şirketi” programı, Türkiye’nin büyük ve orta ölçekli özel şirketleri ile aile şirketleri ve girişimcilerine hizmet veren Deloitte Private tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçirildi. Türkiye’de bulunan şirketlerin yönetim performanslarının, uluslararası en iyi uygulamalar çerçevesinde değerlendirilmesinin yanı sıra, ulusal şirketler arasında iyi yönetim mekanizmaları hakkında farkındalık yaratılmasının hedeflendiği programın ödül töreni 26 Kasım 2018 tarihinde Çırağan Sarayı’nda yapıldı.

Ali Koç’un başkanlığını üstlendiği ve Ali Sabancı, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Hamdi Akın, Hanzade Doğan Boyner, Lucien Arkas, Ömür Tan, Umran İnan ve Ümit Boyner’in yer aldığı jüri tarafından belirlenerek “Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketi” unvanını almaya hak kazanan 11 şirket ödüllerini aldı.

En az beş yaşında, yıllık 20 milyon TL’nin üzerinde ciro ile 25 ve üzeri çalışana sahip; halka açık olmama ve hisselerinin en az yüzde 60’ı ya da kontrolleri Türkiye’de kurulu şirket ve şahıslara ait olma koşullarını yerine getiren 11 ilden 70’e yakın şirketin değerlendirildiği programda “Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketi” ödülünü kazanan şirketler şöyle

AROMSA

– ASAV

– Defacto

– Domino Tekstil

– ISM Makine

– Karaoğlu Peyzaj

– Kross Otomotiv

– Mikropor

– Nobel İlaç

– Profen

– TKG Otomotiv

Deloitte Private Türkiye Lideri Ali Çiçekli “Ülkemiz ekonomisinin omurgasını oluşturan ulusal firmalarımızın, uluslararası standartlarda iyi yönetim mekanizmaları üzerine farkındalıklarını artıracak, iyi yönetim konusunda gelişim alanlarını belirleyecek ve bu alanları güçlendirme konusunda firmaları desteleyecek bir program oluşturmayı hedefledik. Değerlendirme sürecinde Türk şirketlerimizin başarı hikayelerine tanık olmak bizi ayrıca çok heyecanlandırdı ve gururlandırdı. Bu program için özel olarak eğitilmiş yöneticilerimizden oluşan Deloitte koçlarımız finalist şirketleri 360 derece analizlerle inceledi ve bu şirketler, iş ve akademi dünyasının önde gelen temsilcilerinin mentorluğunda çalışma imkânı buldu. ‘Strateji’, ‘yetkinlik ve inovasyon’, ‘kültür ve adanmışlık’ ve ‘yönetişim ve finansallar’ olmak üzere 4 ana başlıkta yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen 11 şirket bu prestijli unvanı almaya hak kazandı. Bu programın ödül kazandırmaktan da öte şirketlere hem koçluk süreci hem de değerlendirme safhasında büyük bir değer kattığına inanıyoruz. Ödüllendirilen şirketleri gönülden tebrik ediyoruz. ‘Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketleri’ programının, ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan ve temsil ettiği değerlere sahip çıkan şirketlere ilham vermesini ve iyi yönetim prensiplerini şirketlerinde uygulamaları konusunda yol gösterici olmasını diliyoruz. Deloitte olarak iş ortaklarımızın da desteği ile ulusal ve uluslararası platformlarda bu şirketlerin öne çıkmasını destekleyeceğiz” dedi.

Kazanan şirketlerin öne çıkan özellikleri

Değerlendirme sürecinin sonunda kazanan şirketlerin sahip olduğu ortak özellikler şu şekilde

– Aile üyelerinin ve profesyonellerin de dahil edildiği, kapsayıcı bir yönetim yapısı

– Katılımcı bir süreç sonrasında oluşturulmuş güçlü bir strateji

– Strateji ile uyumlu hedeflerin belirlenmesi ve şirketin her kademesine yayılacak şekilde takip edilmesi

– Güçlü bir finansal yapı ve raporlama altyapısına sahip olunması

– Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapılması

– Kurum değerlerine, çalışan deneyimine ve şirket kültürüne önem verilmesi

– Topluma geri verme bilincinin gelişmiş olması

www.deloitte.com

Etiketler: » »
Share
2484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?