logo

Türkiye’nin Katılımı İle Azerbeycan’da 1. Uluslararası Gastronomi Festivali Başladı

Azerbeycan’ın Suşa kentinde onur konuğu Türkiye’nin katılımı ile 1. Uluslararası Gastronomi Festivali başladı. Türkiye’yi Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe temsil ediyor.

Haydar Aliyev Vakfı ve Devlet Turizm Ajansı’nın desteğiyle 5-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’da çeşitli ülkelerden uzman aşçılar ve dünyanın dört bir yanından mutfak uzmanları bir araya geldi.

Festival; şehrin ihtişamını, güzelliğini ve Azerbaycan halkının misafirperverliğini bir kez daha gösterdi.

Almanya, Avusturya, Çin, Fransa, Gürcistan, Guetemala, Güney Kore, Endonezya, İran, İsrail, İtalya, Kanada, Malezya, Peru, Türkiye ve Japonya’dan uzman aşçılar, Uluslararası Mutfak Festivali’nde misafirlerine ülkelerinin yemeklerini tanıttılar. Misafirler, profesyonel aşçıların ustalık sınıflarına katılarak yemek hazırlamanın püf noktalarını öğrenme şansı yakaladılar.

Azerbaycan’ın çeşitli ekonomik bölgeleri – Abşeron-Khyzy, Dağlık Şirvan, Gence-Dashkesen, Lenkaran-Astara, Orta Aran (ova), Nahçıvan, Karabağ, Guba-Haçmaz, Şeki-Zagatala vb. – Yemek Festivali’ne katıldılar. Festival günlerinde birçok Ulusal ve Uluslararası standlar kuruldu. Konuklar, bu standlarda Azerbaycan’ın ve dünyanın dört bir yanından yöresel mutfak örneklerini tatma şansı buldular.

Karabağ bölgesinde çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen Aşçılık Şenliği, işgalden kurtarılan şehir ve ilçelerin ihya edilmesiyle birlikte 30 yıl sonra buraya geçim, bereket ve huzurun geri dönüşünün sembolik bir ifadesi oldu.

İki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan’ın yıllara dayanan dostluklarının Gastronomi Sektöründe de ortak kültürleri yansıttığını belirten Gürkan Boztepe, nazik ev sahipliği ve harika ağırlama için başta Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev olmak üzere Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ve Azerbaycan Turizm Kurulu Ceo’su Florian Sengstschmid’e teşekkür etti.

Etiketler: » » » »
Share
970 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?