logo

TÜROB Geleneksel Öğle Yemeği’ne Konaklama Vergisi Damga Vurdu

TÜROB Başkanı Müberra Eresin

TÜROB’un Geleneksel Öğle Yemeği 28 Kasım 2019 tarihinde CVK Park Bosphorus’da gerçekleşti. Konaklama Vergisi konusundaki hassasiyetin ön plana çıktığı yemeğe TÜROB Başkanı Müberra Eresin, TÜROB üyeleri, STK Temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Müberra Eresin, gündemdeki konularla ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Konaklama Vergisi

Otellerde konaklayan misafirlerden “Konaklama Vergisi” alınması teklifi TBMM’de yapılan görüşmelerde kabul edildi. Kanun ile “konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) konaklama vergisine tabidir” düzenlemesi yapıldı. Aynı Kanun’a eklenen bir madde ile vergi oranının 01 Nisan 2020 tarihi itibariyle %1, 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren ise %2 olarak uygulanacağı hükme bağlandı.

Kanun, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ve Resmi Gazete’de yayınlanmasını müteakip yürürlüğe girecek. Bu süreçte uygulamaya yönelik gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. Kanun gündeme geldiği anda başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere gerek TBMM gerekse ilgili Bakanlıklar ve Turizm Sektör Örgütleri ile düzenlemenin sektörümüze olası olumsuz etkileri ve “Konaklama Vergisi”nin dünya örneklerinde olduğu gibi hayata geçirilmesi önerilerimizi paylaştık. Gelinen noktada TBMM tarafından onaylanan Kanun maalesef Sektörümüzün görüş, talep ve beklentilerini karşılamamıştır. Bu aşamada, Kanun gereği getirilecek yeni vergi ve vergi oranının ilave olarak mevcut sözleşme ve ücretlere yansıtılacağının iş ortaklarınıza ve/veya misafirlerinize yazılı olarak bildirilmesini öneririz.

“Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı” Uygulaması ve Yönetim Kurulu Seçimleri İçin Süreç Devam Ediyor…

Bildiğiniz üzere, 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle işletmelerimizde yapılan cironun binde yedi buçuğu’nu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulan “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanunu” gereği “Turizm Payı” olarak ödemeye başladık. Söz konusu “Turizm Payı” beyan ve ödemelerine ilişkin ayrıntılı bir semineri dün, Yeminli Mali Müşavirimiz Dr. Nedim Türkmen ile Hukuk Müşavirimiz Av.Yelda Dikmen Uras’ın katılımında ayrıntılı olarak sizlerle paylaştık. Burada öne çıkan en önemli konu, “Turizm Payı” aleyhine ortaya çıkması muhtemel hukuki durum göz önüne alınarak beyan ve ödemelerin “ihtirazi kayıt” ile yapılması yönündedir.

Kanun gereği, Ajansın “Konaklama Sektörümüze ait” 9 adet Yönetim Kurulu Üyesi 29 Aralık 2019 Pazar günü ülkemizin 7 ayrı bölgesinde yapılacak seçimlerle belirlenecek. Marmara Bölgesi seçimleri İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenecek. Seçimlerde Marmara ve Akdeniz Bölgesi ikişer, diğer bölgeler birer Yönetim Kurulu Üyesi seçecek. Seçimlere ilişkin ön bilgilendirmeyi siz değerli üyelerimize yapmıştık. Söz konusu seçimlere katılımın önemli olduğunu, ajandanızı bugünden belirleyerek yapılacak seçimlere mutlaka katılmanızı ve oyunuzu kullanmanızı önemli olarak görüyoruz. Seçimlerde, her tesisten bir kişi olmak üzere, tesislerin imza sirkülerinde isimleri yer alan temsilcileri oy kullanabilecek.

2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Çalışma Başlatıldı…

Sektörümüzün temel Kanunu olarak gördüğümüz “Turizm Teşvik Kanununda” değişiklik yapılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Söz konusu Taslak Kanunu’nu siz değerli üyelerimizle paylaştık ve gelen görüşleri derledik. Kanun taslağı hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile paylaştığımız görüşlerimizi internet sayfamızda “duyurular” bölümünde yayınladık. Süreçte gelişmeleri siz değerli üyelerimizle paylaşacağız.

Tanıtım Çalışmalarımız…

İçerisinde bulunduğumuz Kasım ayında da tanıtım çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük. Önce WTM Londra Turizm Fuarı ardından IBTM World Barselona Fuarına katıldık. Fuarlardaki gözlemlerimize ilişkin ayrıntılı raporlarımızı kısa süre içerisinde kurumsal internet sayfamızda yayınlayacağız. Buradan iki hususu özetle dile getirmek isterim. Öncelikle, kongre ve toplantı sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan IBTM World Barselona’da, ilk kez İstanbul adına ikiyüz metrekare büyüklüğünde özel bir stand ile katılım sağlanması konusunda desteklerini esirgemeyen, İstanbul’un tanıtılmasına katkı sağlayan İstanbul Ticaret Odası Başkanı sayın Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ICVB’ye şahsım, yönetim kurulum ve tüm üyelerimiz adına teşekkür ederim.

Diğer bir hatırlatmam ise, TÜROB olarak yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarımız kapsamında Aralık ayı içerisinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, TÜROB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Havayolları işbirliğinde bir workshop düzenleyeceğiz. Söz konusu workshop için bilgileri kısa süre içerisinde sizlerle paylaşacağız.

TÜROB & Shell İşbirliği

Üyelerimiz için yeni ve çok önemli bir işbirliğini başlatıyoruz. TÜROB & Shell işbirliği ile TÜROB üye işletmelerine ait şirket araçlarında ve işletmede kullanılmak üzere (Jeneratör, tekne vs.) Shell’de alınan akaryakıtlarda oldukça avantajlı bir indirim uygulamasını hayata geçiriyoruz. İşbirliğinin detaylarını yarın sabah yayınlayacağımız Genelge ile siz değerli üyelerimizle paylaşacağız. Genelge’de başvuru ve süreç konusunda ayrıntılara yer vereceğiz. Bu konuda kurumsal sözleşme dönemi yaklaşan üyelerimizin bizden güncel haberleri beklemesini özellikle tavsiye ediyorum.

TÜROB & Arçelik İşbirliği

Bildiğiniz üzere yaklaşık 3 ay önce yeni Merkez Ofisimizi taşıdık. Daha geniş ve modern bir ofiste hizmet vermeye devam ediyoruz. Yeni ofisimizde teknik olarak bizlere destek olan Arçelik’e bir kez de buradan teşekkür etmek isterim. Kendileri de Sektörümüze yönelik yürüttükleri çalışma ve ürünler hakkında biraz sonra kısa bir sunum ile sahnede olacaklar.

Etiketler: »
Share
1074 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?