logo

Turpak ve Cardtek Arasında Yeni Nesil Pompa Yazar Kasa İçin Ortaklık Anlaşması

jenerik_el_sıkisma_3

Akaryakıt sektöründe 18 dağıtım şirketinin 7 bin 500 istasyonuna kesintisiz hizmet sağlayan Turpak ile bankacılık sektörünün ödeme sistemleri çözüm sağlayıcısı Cardtek, akaryakıt alımlarında hayatı kolaylaştıracak ve kayıt dışı ile mücadele ederek ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni nesil pompa ÖKC için güçlerini birleştiriyor.

2013 yılında çıkan mobil ödeme kaydedici cihazlar (ÖKC) tebliği üzerine Türkiye’nin ilk yeni nesil yazar kasa pos uygulamasında teknoloji tedarikçisi olan ve bu alandaki hizmetine Türkiye’nin en büyük bankalarının da katılımıyla devam eden Cardtek, bu konudaki uzmanlığını Turpak’ın üreteceği yeni nesil pompa yazar kasalar üzerinden de vermeye hazırlanıyor. Cardtek, yeni iş ortağı Turpak ile birlikte yeni nesil pompa ÖKC’lerden anında gönderilecek online bilginin Maliye Bakanlığı’na ulaştırılarak kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesini sağlayacak ve pompada yakıt alımı sonrasında pompa ÖKC üzerinden kartlı ödeme ile araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak.

İlk pompa yazar kasanın Türkiye’deki yapılandırılmasında önemli rol üstlenen Turpak  CEO’su Tamer Şengönül,  Turpak’ın, 2003 yılından beri pompa yazar teknolojisinde, akaryakıt sektörünü ve Maliye Bakanlığı’nı destekleyen birçok çalışma yaptıklarını, bugün sektörün en çok tercih edilen pompa yazar kasası üreticisi olduğunu belirtiyor. Şengönül “Pompa ÖKC’ler diğer kasalardan farklı uzmanlık alanı gerektirir. Pompa ÖKC’ler, akaryakıt istasyonlarındaki patlayıcı ortamlarda çalışan cihazlardır, pompacıların her satış için plaka girişi yapması ve onlarca farklı pompa çeşidi ile haberleşmesi gerekmektedir. Ayrıca bu cihazlara hizmet veren servislerin, gerekli emniyet ve çevre eğitimleri alarak,  petrol şirketleri tarafından patlayıcı ortamlarda çalışmaya yetkilendirilmelidir” dedi.

Cardtek CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü,  Türkiye’nin ilk uygulamaya alınan yazar kasa pos projesinde teknoloji tedarikçisi olduklarını belirterek “Yürürlüğe giren yazar kasa POS geçişiyle, büyük oranda kayıt dışı ekonominin önüne geçildi. Böylesine büyük bir projede geliştirdiğimiz Paycore ürünümüz ile tüm bankalara standart bir yapıyla hizmet sunmaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. 2015 itibariyle üzerinden 200 milyonu aşkın finansal işlem gerçekleşen Cardtek ile akaryakıt sektöründe de yeni nesil pompa yazar kasa geçişiyle ülkemiz için yeni bir dönem daha başlıyor. Yeni pompa ÖKC’ler üzerinden yapılan her işlemin kayıt dışı ile mücadelenin yanı sıra verginin tabana yayılması, denetimde etkinliğin artırılması, denetim standartlarının geliştirilmesi ile bu dönemin Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlar’, her satışta bireysel araç plaka bilgisinin girilmesini zorunlu tutması ile dünyada eşi benzeri olmayan bir teknolojik altyapıya sahip. Taşıt tanıma teknolojisine sahip araçların plaka bilgisini otomatik olarak pompa ÖKC ile paylaşan sistem, ancak plaka bilgisini aldıktan sonra satış yapıyor. Taşıt tanıma teknolojisi ile taşıtın plakası, taşıtın deposundaki RF çipten otomatik olarak okunuyor; plaka, pompa ÖKC’ye direkt olarak gönderiliyor. Ayrıca kilometre bilgisi de otomatik olarak kayıt altına alınıyor.

www.cardtek.com

Etiketler: » » » »
Share
1067 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?