logo

Xiaomi, Ultra İnce Katlanabilir Akıllı Telefonu MIX Fold 2’yi Tanıttı

Xiaomi, Çin’de gerçekleştirilen ve Xiaomi Kurucusu, Başkanı ve CEO’su Lei Jun’un yıllık konuşmasını yaptığı ürün lansmanı etkinliğinde gelişmiş katlanabilir amiral gemisi akıllı telefonu Xiaomi MIX Fold 2’yi tanıttı. Katlanmamış hali yalnızca 5,4 mm kalınlığında olan cihaz, hem iç hem de dış ekranlarında tutarlı bir görüntüleme deneyimi sunuyor. Ayrıca cihaz, bir Leica görüntü deneyiminin yanı sıra en son Snapdragon 8+ Gen 1 mobil platformuyla olağanüstü bir enerji verimliliği sağlıyor. Xiaomi, etkinlikte ayrıca cihaz, Redmi K50 Ultra ve çeşitli ekosistem ürünlerini de tanıttı.

Xiaomi Tarafından Geliştirilen Mikro Su Damlası Menteşe

Devrim niteliğinde bir tasarıma sahip olan cihaz, yalnızca 11,2 mm kalınlığındaki katlanmış gövdesiyle birçok cihazdan ince ve piyasadaki en ince katlanabilir akıllı telefonlardan biri olarak öne çıkıyor. Her iki tarafı katlanmamış halde yalnızca 5,4 mm olan cihaz mükemmel bir kullanım deneyimi sunuyor.

Xiaomi, form faktöründeki bu çığır açan yenilikleri elde etmek için katlanabilir akıllı telefonların temel bileşeni olan menteşeyi iyileştirmeye odaklandı. Daha küçük bükülme yarıçapına, daha ince ekran modüllerine, özelleştirilmiş mini döner menteşeye ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Mikro Su Damlası Menteşe ile donatılan cihazda karbon fiber çift kanatlı kayan panel oluşturmak için lehimsiz bir entegre hassas işlem kullanıldı. Bu yüksek düzeyde entegre bileşenler, parça sayısının yalnızca 87’ye inmesini sağlayarak her zamankinden daha hafif ve daha ince bir menteşe tasarımına olanak tanıdı.

Ek olarak, menteşenin her iki tarafında boşluk yığınlama teknolojisi ve esnek paneller için büyük gizli boşluklar kullanıldı. Bu, alan kullanımında yüzde 20’lik bir artış sağlarken dengeli ağırlık dağılımı sayesinde 5,4 mm kalınlığında düz bir tasarıma olanak tanıdı.

İki ekran, tek yüksek kalitede görüntüleme deneyimi

Cihaz, iki tarafında iki farklı boyutta iki AMOLED amiral gemisi ekranla birlikte katlanır bir iç tasarıma sahip. Dış ekran, çoğu uygulama ile mükemmel uyumluluk sağlayan ve kullanım sırasında kullanıcı deneyimini öne çıkaran klasik 21:9 oranında bir tasarıma sahip. 6,56 inç ekran, Samsung E5 materyale, 2520×1080 çözünürlüğe sahip ve 120Hz yüksek yenileme hızını ve P3 renk gamını destekliyor. 1000 nit’e kadar parlaklığı ekranı ile olağanüstü kullanıcı deneyimi sunuyor ve diğer yaygın ekranlara göre büyük bir avantaj sağlıyor.

Cihazın iç tarafında 8,02 inçlik Samsung Eco OLED ekran yer alıyor. POL-LESS teknolojisini kullanan ekran, geleneksel polarizörü ultra ince renk filtresiyle değiştiriyor ve ekrandaki yansımayı azaltmak için siyah matris malzemesi kullanıyor. Geleneksel ekranlarla karşılaştırıldığında, güç tüketimini yüzde 25 azaltırken ışık geçirgenliğini yüzde 33 artırıyor. 2160×1914 çözünürlüğe sahip olan ekran, P3 renk gamını ve LTPO 2.0 1-120 Hz AdaptiveSync Pro teknolojisini destekliyor. Ultra düşük anti-AR filmi, ekran yansımasını yüzde 2’nin altına düşürerek daha ayrıntılı görüntüleme deneyimi ve hoş bir estetik sağlıyor.

Cihazın iki ekranı da 120Hz yenileme hızı, ana renklerde profesyonel ekran kalibrasyonu, 1.000 nit parlaklık ve Dolby Vision desteğiyle olağanüstü tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hangi ekran kullanılırsa kullanılsın cihaz, ön ve arkada ortam ışığını algılayarak doğal ve kusursuz otomatik parlaklık ayarı veriyor.

Katlanır ekranların yeni standardı: MIUI Fold 13

Cihaz, en son MIUI Fold 13 işletim sistemine sahip. Klasik MIUI arayüzü kullanılarak geliştirilen MIUI Fold 13, kullanıcı deneyiminde ilerlemeler sunan ekran etkileşim optimizasyonları ile katlanabilir form faktörüne mükemmel bir şekilde uyarlandı. Akıllı ekranlı masaüstü tasarımı, katlanabilir ekrana uyum sağlıyor ve akıllı telefon görüntüleme alanını iki katına çıkarıyor. Görsel tutarlılığın yanı sıra mevcut yüzlerce MIUI pencere öğesinin deforme olmadan kullanılabilmesine olanak tanıyarak hem estetiği hem de kullanılabilirliği artırıyor.

Cihazın sistem uygulamaları, geniş ekran için özelleştirildi ve daha iyi bir ekran deneyimi için çok sayıda uygulama arayüzü yeniden tasarlandı. Takvim, dosya yönetimi, ses kaydedici, notlar ve diğer uygulamalar, büyük ekranın tüm avantajlarından yararlanmak için yeni bir sütun tasarımı kullanıyor. Üçüncü taraf uygulamaların uyarlaması ise Android 12L’ye göre yürütülecek. Bu, üçüncü taraf uygulamalar için daha fazla yerel destek yeteneği sağlayacak.

Ek Xiaomi MIX Fold 2 inovasyonları arasında akıllı ekran etkileşimleri yer alıyor. Kullanıcılar artık üç parmağını kaydırarak ekranı bölebiliyor. Bölünmüş ekran modundan çıkmak için de kullanılabilen kayan pencerelere kenar çubuğundan hızla erişebiliyor. Kayan pencereler ve bildirimlerin tasarımında yapılan ayarlamalarla çoklu görevler çok daha verimli bir hale getirildi.

Otantik Leica Imagery, çift kalite yaklaşımı

Xiaomi, Leica’nın görüntü uzmanlığını kendi bilgi işleme dayalı fotoğrafçılık alanındaki zengin deneyimiyle birleştirerek akıllı telefon fotoğrafçılığına yeni bir görüntü standardı getirdi. Optik mükemmelliği sağlamak için cihaz, tümü ALD düşük yansıma kullanan 7P lenslere sahip 50MP IMX766 ana kamera ile donatıldı. Cihazda ayrıca, 13MP ultra geniş açılı kamera ve 2x optik yakınlaştırma ve portre özelliklerine sahip bir 8MP telefoto kamera bulunuyor.

Cihaz, Leica sertifikalı Summicron lense ek olarak “Leica Authentic Look” ve Leica Vibrant Look” olmak üzere iki farklı fotoğraf moduna erişim sunuyor. Her iki mod kullanıcılara gelişmiş yaratıcı özgürlük sunuyor. Cihaz, Xiaomi ProFocus sayesinde hızlı kamera başlatma, hızlı çekim ve saniyede 30 kareye kadar sürekli çekim desteği sunuyor.

Video özelliklerine gelindiğinde ise cihaz, Dolby Vision HDR kaydının yanı sıra video görüntüleme için hem Dolby Vision hem de Dolby Atmos desteğine sahip. Cihaz ile çekilen videolar, özellikle Dolby Vision’ı destekleyen UGC platformları kullanıldığında harika görünüyor ve kullanıcıların olağanüstü görselleri çevrimiçi olarak paylaşmasına olanak tanıyor.

Ultra ince bir gövdede Snapdragon 8+ Gen 1 ve amiral gemisi performansı

Cihaz, devrim niteliğindeki ince ve hafif katlanabilir ekran tasarımına ek olarak hızlı performans için en son Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 mobil platformu içeriyor. TSMC’nin 4nm üretim süreci, on milyarlarca transistörü tırnak boyutunda bir alana entegre ederken enerji verimliliğinde önemli bir artış sağlıyor. Bu gelişmiş süreç, hem işlemci hem de GPU performansında yüzde 10 artış sağlarken aynı anda işlemci ve GPU enerji tüketimini yüzde 30 oranında artırıyor. Bu yükseltilmiş tasarım, ultra ince akıllı telefonun aynı anda hem yüksek hızlı hem de verimli olmasını sağlıyor.

Yüksek enerji verimliliği, uzun ömürlü bir pil sağlıyor. İç ekran sıklıkla kullanıldığında bile tam gün kullanılabiliyor. Öncelikle dış ekran kullanıldığında ise uzun süreli kullanım sunuyor.

Cihaz, katlanabilir akıllı telefonlarda nadiren görülen geniş alanlı VC ile donatılan bir soğutma sistemine sahip. Yüksek kaliteli VC, tipik VC’lere kıyasla termal iletkenlikte yüzde 50 iyileştirme sağlayan 2520 mm’ye kadar bir yüzey alanı sunuyor. Pilin iç katmanı, 3715 mm’ye kadar alana sahip ikinci nesil bor nitrür ısı yayma filmi ile kaplıdır. Son olarak, çok katmanlı yüksek yoğunluklu grafit levha, cihazın mükemmel sürekli performansı için sağlam bir temel oluşturuyor.

Hem iş hem de eğlence için 12,4 inç geniş ekranlı Xiaomi Pad 5 Pro

Cihaz, kullanıcıların hem iş hem de eğlence amaçlı kullanımlarında verimlilik ev üst düzey deneyim sağlayan 12,4 inç büyüklüğünde geniş bir ekrana sahip. 2560×1600 ultra yüksek çözünürlüğe, 120Hz yüksek yenileme hızına ve donanım düzeyinde mavi ışık azaltma özelliğine sahip olan ekran, bölünmüş ekranlarda video izleme ve çoklu görevler için rahat ve sorunsuz bir deneyim sunuyor. Cihazın yerleşik konferans modu, konuşmayı gerçek zamanlı olarak metne dönüştürebiliyor, farklı konuşmacılar arasında ayrım yapabiliyor ve Çince – İngilizce dil çifti arasında gerçek zamanlı çeviriyi destekliyor.

Tamamen yükseltilmiş Redmi K50 Ultra

Sevilen Redmi K50 serisine katılan Redmi K50 Ultra, performans, ekran, kamera ve şarj yükseltmeleriyle ürün ve kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Redmi K50, en son Snapdragon 8+ Gen 1 mobil platformuna ve 1.5K düz ekrana sahip. Akıllı telefonun üçlü kamera kurulumu, çok sayıda Xiaomi AI Image çözümü uygulanarak geliştirilen 100MP ana kamera, 8MP ultra geniş açılı kamera ve 2MP telefoto kameradan oluşuyor. Gelişmiş yazılım ve donanım kombinasyonu, Redmi K50 Ultra’nın görüntü kalitesini önemli ölçüde iyileştiriyor. Ayrıca, 5.000mAh pil ve 120W HyperCharge teknolojisinin birleşimi, 19 dakika gibi kısa bir sürede tam şarj sağlayarak sorunsuz günlük kullanım sunuyor.

Bugün ayrıca, Redmi K50 Ultra Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Summer Edition da duyuruldu. Standart Redmi K50 Ultra’nın üstün performansına ek olarak, takımın imzası olan gümüş, petrol yeşili çizgileri ve karbon fiber dokuları tasarıma dahil ediyor.

Xiaomi, aynı zamanda cihaz, Xiaomi Watch S1 Pro, Xiaomi Conference Tapcast, Xiaomi Bluetooth Speakerphone, Mijia Smart Purifying Range Hood P1 ve Mijia Dual-Drum Washer Dryer 15kg ürünlerini de tanıttı.

Xiaomi MIX Fold 2’nin Öne Çıkan Özellikleri


Tasarım

Boyutlar
– Katlanmış: 161,6 mm x 73,9 mm x 11,2 mm
– Katlanmamış: 161,6 mm x 144,7 mm x 5,4 mm
Ağırlık: 262 g
Renk Seçenekleri: Siyah, Altın
Xiaomi Tarafından Geliştirilen Mikro Su Damlası Menteşe
– Özel menteşe mekanizması
– Dayanıklı MIM alaşımı
– Kaynaksız yekpare teknoloji
– Karbon fiber çift menteşe plaka
– Gömme Merkez yapısı
– Kompakt katmanlı tasarım

Ekran

Dış ekran
6,56 inç AMOLED Ekran
– Samsung E5 materyal
– 2520×1080
– HBM 1.000 nit (tip)
– Kontrast oranı: 8.000.000:1(tip)
– 10bit renk derinliği, P3 renk gamı, JNCD≈0,29, delta E ≈ 0,34
– Dolby Vision, HDR 10+ desteği
– 120 Hz yenileme hızı, 240 Hz dokunmatik örnekleme hızı
Corning Gorilla Glass Victus
İç ekran
8,02 inç Eco² OLED Ekran
– 120 Hz LTPO 2.0
– 2160×1914
– POL-LESS ekran teknolojisi
– Kontrast oranı: 8.000.000:1(tip)
– 10bit renk derinliği, P3 renk gamı, JNCD≈0,29, delta E ≈ 0,34
– Dolby Vision, HDR 10+ desteği
Esnek Ultra İnce Cam

Görüntü Sistemi

50MP geniş açılı kamera
– IMX766
– 1/1.56 inç sensör büyüklüğü, 2.0 μm 4-in-1 Super Pixel
– f/1.8, 7P lens, OIS için SMA aktüatörleri
13MP ultra geniş açılı kamera
– 15 mm odak uzaklığı eşdeğeri, 123° FOV, f/2.4, 5P lens
8MP telefoto kamera
– 2x optik yakınlaştırma
– 45 mm odak uzaklığı eşdeğeri, f/2.6
20MP ön kamera
Xiaomi AI Image Çözümü

Performans

Snapdragon 8+ Gen 1
4nm enerji verimli üretim süreci, 3.2 GHz’ye kadar
LPDDR5 (6400 Mbps) + UFS 3.1 depolama
Yüksek performanslı soğutma sistemi

Şarj Sistemi

4.500mAh pil
67W kablolu turbo şarj

Ses

Simetrik çift hoparlör
SOUND BY Harman Kardon
Dolby Atmos
Yüksek çözünürlüklü ses, Yüksek çözünürlüklü kablosuz ses

Bağlantı

Çok işlevli NFC, IR Blaster

İşletim Sistemi

Android 12 tabanlı MIUI Fold 13

Depolama Seçenekleri

12GB+256GB
12GB+512GB
12GB+1TB

Etiketler: » »
Share
117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?