logo

Yeni Analiz Hizmeti: Amazon Kinesis Analytics

jenerik_analiz

Amazon Web Services, yeni analiz hizmeti Amazon Kinesis Analytics’in kullanıma açıldığını duyurdu. Bu yeni çözümde standart SQL kullanılarak streaming verileri sürekli şekilde sorgulanıyor. Kinesis Analytics kullanarak geliştiriciler, streaming verileri üzerine standart SQL sorguları yazabiliyor ve gerçek zamanlı işlenebilir öngörüler elde edebiliyor. Ve tüm bunları yeni programlama becerilerine gerek duymadan yapabiliyorlar.

Bugünün dijital işletmeleri; web siteleri, mobil uygulamalar, bağlı cihazlara gömülü sensörler ve BT sistemleri gibi çeşitli kaynaklardan büyük miktarlarda streaming verisi oluşturuyor. Bu veriler üzerinde sürekli sorgular yaparak gerçek zamanlı analizler elde edebilmek, şirketlerin sektör ve müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmesini sağlıyor. Ancak mevcut veri işleme ve analiz çözümleri bu ‘hızlı hareket eden’ veriyi sürekli işlemek için yeterli değil. Bu yüzden müşteriler streaming verilerini işleyen, yapımı ve üzerinde ince ayarlar yapılması aylar süren uygulamalar geliştirmek ve saatte onlarca milyon olayı içermesi muhtemel yüksek hızlı büyük hacimli veri akışlarını idare edebilecek altyapı yatırımları yapmak zorunda kalıyor.

Artık Kinesis Analytics ile gerçek zamanlı streaming verilerini sürekli sorgulamak SQL sorguları yazmak kadar kolay! Kinesis Analytics, Kinesis Streams ve Kinesis Firehose ile entegre çalışıyor ve veri akışı içerisindeki standart veri türlerini otomatik olarak tanıyabiliyor. Bu ise kullanıcıya, Kinesis Analytics’in interaktif şema editörüyle kolayca düzenlenebilen şemalar öneriyor. Kinesis Analytics sürekli sorgular çalıştırmak için gerekli kaynakları otomatik olarak tedarik edip,  uygulayıp ölçüyor. İşlenmiş sonuçları, Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Amazon Redshift ve Amazon Elasticsearch Service’in de dahil olduğu AWS hizmetlerine doğrudan iletiyor.

Amazon Kinesis’in Genel Müdürü Roger Barga “AWS’nin büyük veri depoları, veri ambarı, dağıtık analitik, gerçek zamanlı streaming, makine öğrenmesi ve iş zekası karşısındaki işlevselliği, müşterilerimizin AWS içinde depoladıkları önemli miktarlardaki veriden öngörüleri kolaylıkla çıkarıp uygulamaya koyabilmesini sağlar. Amazon Kinesis Analytics’in katılmasıyla, mevcut analiz hizmetleri içinde en genişi olan portföyümüzü daha da genişletmiş olduk. Müşterilerin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde işlerinde kullanabilecekleri öngörüler elde edebilmesi adına, gerçek zamanlı streaming verileri üzerine analiz yapabilmeleri için SQL kullanmayı kolaylaştırdık” dedi.

Kinesis Analytics, ABD’nin Doğusu (Virginia), Batısı (Oregon) ve AB (İrlanda) Bölgeleri’nde hizmeye açıldı ve önümüzdeki aylarda yeni bölgelere de açılacak.

Kullanıcılar Kinesis Analytics’i kullanmaya başlamak için: http://aws.amazon.com/kinesis/analytics

Etiketler: » »
Share
2141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?