logo

Yeşil Nokta Ödülleri Sahiplerine Verildi

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yeşil Nokta Ödülleri, 29 Kasım 2018 tarihinde Point Hotel İstanbul’da gerçekleştirilen törende sahiplerini buldu.

ÇEVKO Vakfı’nın Türkiye’deki tek temsilcisi olduğu ve çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede, 540 milyon tüketiciyi kapsayan Yeşil Nokta markasının genişletilmiş üretici sorumluluğu modelinin en başarılı uygulama örnekleri arasında yer aldığını belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer “Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin sorumluluğa gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşların yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirirken; aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Karbon nötr etkinlik olarak gerçekleştirilen ÇEVKO Vakfı Yeşil Nokta Ödülleri töreninde 3 farklı kategoride 7 sanayi kuruluşu Yeşil Nokta Sanayi Ödülüne, 7 sanayi kuruluşu da Yeşil Nokta Teşvik Ödülüne layık görüldü. Toplumu çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye, bilgilendirmeye yönelik haberlere öncelik veren 6 basın yayın kuruluşuna da Yeşil Nokta Basın Ödülleri verildi. Öte yandan, ÇEVKO Vakfı toplumsal bilgilendirme faaliyetlerine katkı veren sanatçı Zeliha Sunal ise törende Özel Ödül alan isim oldu.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazanan Kuruluşlar

20 lt Yeni Plastik Bidon Projesi (POAŞ)” ile Sarten Ambalaj ve “Strafor Gramaj ve Yoğunluğun Azaltılması” projesiyle Vestel, Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü kazandılar.

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi “HKTM Yeşil Enerji Teknoloji Kompleksi”, Mey İçki “Alaşehir Rakı Fabrikası Atık Azaltım Çalışmaları”, Vestel “Vestel Beyaz Eşya Atık Yönetim Sistemi” projeleriyle, Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü almaya hak kazanan kuruluşlar oldular.

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorisindeki Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nin sahipleri ise “Kayra Vintage Şarapları Ürün Karbon Ayakizi Hesaplama ve Azaltma Projesi” ile Mey İçki ve “Unilever Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi” ile Unilever oldu.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü Kazanan Kuruluşlar

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Teşvik Ödülü alan kuruluşlar ise şöyle sıralandı: Doğadan Gıda “Doğa’dan Ambalaj” projesi, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur “Ahşap Ambalaj Malzemelerinde Tasarruf” projesi, Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj “Baca Stant” projesi.

Ant Gıda “Ant Gıda (Fora) Atık Yönetimi” projesi, Kent Gıda “Atık Yönetiminde “Sıfır Atık Odaklı” Yalın Üretim Yaklaşımının Uygulanması”, Pak Gıda “Geri Kazanım; Geleceği Kazanım” ve Tetra Pak Türkiye “Tetra Pak Türkiye Operasyonlarında Atık Yönetimi Uygulamaları” projeleriyle Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Teşvik Ödülü’ne layık görülen kuruluşlar oldular.

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün büyüyen ve güçlenen Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmayı hedefliyor. Ödül sürecine katılan ve belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşlarının yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek de ödüllerin hedefleri arasında yer alıyor.

Yarışmanın jürisi T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Sıfır Atık Yönetimi Şb. Müdürlüğü, ASD – Ambalaj Sanayicileri Derneği, Boğaziçi Üniversitesi – Çevre Bilimleri Enstitüsü, ÇEVKO – Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, EGD – Ekonomi Gazetecileri Derneği, İSO – İstanbul Sanayi Odası, Çevre ve Enerji Şube Müdürlüğü, SKD – İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, TOBB – Ambalaj Meclisi, Yeditepe Üniversitesi – Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü kuruluşlarının temsilcilerinden oluşuyor.

Etiketler: » »
Share
2429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?