logo

Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyeleri İMEAK Deniz Ticaret Odası İle Buluştu

EGD Başkanı Celal Toprak, IMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Ekonomi Buluşmaları kapsamında 3 Temmuz 2019 tarihinde İMEAK Deniz Ticaret Odası evsahipliğinde Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Denizcilik Sektörü’ndeki son gelişmeleri paylaştı. 

Türk Denizcilik Sektörü’nün Milli Gelire Katkısı 20-22 Milyar Dolar

Moderatörlüğünü EGD Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı toplantıda İMEAK Deniz Ticaret Odası hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Başkan Tamer Kıran, öncelikli olarak Türk Denizcilik Sektörü’nün tüm alt birimleri ile Türk ekonomisine olan katma değerinden bahsetti ve yabancı bayraklı Türk gemileri de dahil edildiğinde Türk Denizcilik Sektörü’nün milli gelire katkısının 20-22 milyar dolara ulaştığını söyledi. Kıran, 2019 Ocak ayı verilerine göre, Uluslararası Ticarette kullanılan 1000 groston ve üzeri gemilerden oluşan ve toplam dünya ticaretinin yüzde 83’ünü gerçekleştiren dünya filosunun yaklaşık 1,9 milyar DWT olduğunu söyledi ve Türk Filosu’nun da 28,5 milyon DWT toplam kapasitesi ile dünya filosu listesinde 15. sırada yer aldığının altını çizdi. Kıran “Türkiyenin dış ticaret yüklerinin yüzde 89unun deniz yoluyla taşınmaktadır. Bu oranı taşınan yükün değeri olarak ifade etmek gerekirse; ihracat ve ithalat hacmimizin yüzde 61i (yaklaşık 238 milyar dolar) deniz yoluyla gerçekleştirilmektedir” dedi ve söz konusu taşımanın yüzde 11inin Türk Bayraklı gemiler ile yapıldığını ifade etti.

“2 milyar dolar değerinde 11 askeri proje bulunmakta…”

Sektörün savunma sanayi, gemi inşa alanındaki çalışmalarının dünyada önemli bir yere sahip olduğunun söyleyen Kıran “Günümüzde Türk Sivil Tersanelerinde, %70 lere varan yerlilik oranı ile Türk Deniz Kuvvetleri için çeşitli tipte ve tonajda askeri gemi inşa edilmektedir. Bazı askeri ve sahil güvenlik gemileri ile askeri deniz donanımları diğer ülkelere ihraç ediyoruz. İhracatımız 2018 yılında 990,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yüzde 70lere varan millilik oranı ile askeri projeler yapıyoruz. Kendi mühendislerimizin çizdiği projeler yürütülüyor. Şu an 2 milyar dolar değerinde 11 askeri projemiz devam ediyor” dedi.

“Türkiye dünya gemi siparişi sıralamasında 4. sırada yer alıyor…”

Türk Denizcilik Sektörü’nün deniz taşımacılığının yanında ülke ekonomisine katma değer sağlayan birçok önemli alt sektörü de içerisine aldığını belirten Başkan Kıran, özellikle savunma sanayii ve gemi inşa sanayinin dünyada önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Kıran “78 faal tersanemiz bulunmakta. Gemi inşa kapasitemiz bugün itibariyle 4,44 Milyon DWTa ulaşmıştır. Türkiye, Şubat 2019 verilerine göre adet bazında çoğu römorkör olmak üzere 150 gemi ile dünya gemi siparişi sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Türkiyenin Norveç’e yönelik 600 milyon dolarlık ihracatının yüzde 50si gemi inşasıdır” dedi.

“Dünyada marka haline gelmiş yat inşa sektörüne sahibiz…”

Savunma sanayi ve gemi inşa sanayi dışında da birçok alt birimde dünya genelinde Türk Denizcilik Sektörü’nün önemli yer tuttuğunu hatırlatan Kıran “8 bin 333 km uzunluğundaki sahil şeridimizde toplam 180 adet limanımız bulunmaktadır. 2018 yılında, Türk limanlarında toplam 460 milyon ton yük elleçlenmiştir. Bunun 60 milyon tonu kabotaj taşımacılığı, 70 milyon tonu transit taşımacılık ve 330 milyon tonu da ithalat ve ihracat taşımacılığıdır. Ayrıca dünyada marka haline gelmiş yat inşa sektörüne sahibiz. Türkiye, 2019 yılı süper yat inşa projelerine göre, 3 bin metre toplam uzunluk ile süper yat inşa dünya sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Gemi söküm sektörü, 1976 yılından beri İzmir/Aliağa bölgesinde faaliyet gösteriyor. Aliağa Gemi Söküm Tesisleri, dünya çapında çevre dostu tesisler olarak anılıyor” dedi.

“Kruvaziyer limanlarının açılmasıyla deniz turizmi geliri artacak…”

Kruvaziyer turizmine de değinen Kıran “Deniz turizmi, toplam turizm döviz girdilerinin yüzde 20sini oluşturuyor. Bu hesapla deniz turizmi gelirinin 2018 yılında 5,9 milyar ABD doları olduğunu tahmin ediyoruz. 2018 yılında, 247 kurvaziyer gemi ile 213 bin 771 yabancı yolcu limanlarımızı ziyaret etti. Özellikle İstanbuldaki kruvaziyer limanlarının 2020 yılından itibaren tedricen hizmete girmesiyle; bu rakamların çok daha yukarılara taşınacağı, şimdiden yapılan kontratlardan anlaşılıyor” dedi.

“Navlunda tedbirli iyimser olmayı tercih ediyorum…”

Bir armatörün kontrol edemediği yegane konudur” diyerek navlun sorunu hakkında da konuşan Kıran “Navlun dünyada meydana gelebilecek birçok olaydan etkilenebilecek bir unsur. Bu tamamen dünya gelişmelerine bağlı. 2016 yılında dünya ticaretinde oluşan daralma ve piyasaya giren gemi sayısındaki fazlalık ile en kötü dönem yaşandı. 2018 iyi gidiyor derken yıl sonuna doğru başlayan ticaret savaşları yine herşeyi değiştirdi. Ayrıca Çin dünya ekonomisinde deniz taşımacılığının en büyük aktörü. Çinin adımları navlunu yükseltiyor ya da düşürüyor. Ben bu konuda tedbirli iyimser olmayı tercih ediyorum” dedi.

1 Temmuz Kabotaj Bayramı’ndan bahseden Kıran “Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalığa kabotaj adı verilir. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlar. Ülkemizde kabotaj hakkının değeri yeterince anlaşılmıyor, basında yağlı direkten bayrak alma gibi yarışmalar ile gündeme geliyor. Bizim basın aracılığıyla kamuoyunu daha çok bilgilendirmemiz lazım” dedi. Sektörün, çoğunlukla olumsuz haberlerle gündeme gelmesinden üzüntü duyduklarını ifade eden Kıran, sektörü anlatmak üzere ulusal ve ekonomi basını ile daha sık bir araya gelmeyi planladıklarını söyledi ve sektörün değerinin anlaşılması için basın mensuplarıyla yakın işbirliği içerisinde olmak istediklerini belirtti.

Etiketler: » » »
Share
1817 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?