logo

Süreyya Ciliv, BMD Üyeleriyle Sektörü Değerlendirdi

mh_bmd_sureyya_ciliv_bulusmasi

Turkcell Eski Genel Müdürü Süreyya Ciliv, BMD Başkanı Musa Savaş

Geçtiğimiz günlerde 8 yıldır sürdürdüğü Turkcell Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Süreyya Ciliv, Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) üyeleriyle biraraya geldi. BMD Başkanı Musa Savaş’ın sektöre olan katkılarından dolayı plaket takdim ettiği Ciliv, daha sonra gazetecilerle sohbet etti.

Süreyya Ciliv, Turkcell’de çalıştığı dönemi hayatının en önemli ve en mutlu dönemi olduğunu dile getirerek “8 yıldan daha fazla bir zamandır Turkcell’deydim. Turkcell yolculuğu benim için çok önemli bir yolculuk, hayatımın çok önemli bir dönemi” dedi. Sektöre ilişkin değerlendirmelerinde hızlı internetin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Ciliv “Kitap, kütüphane ne kadar önemliyse, internet ondan daha önemli bir hale geldi. En büyük kütüphaneden, çok daha fazla bilgiye akıllı telefonlardan ulaşılabiliyor. İnternet önemli ama hız yoksa internet yok. Çok şükür Türkiye 3G’ye geçti. Ondan sonra internet hızında Diyarbakır mobil internete ulaşma hızında Paris’ten 3,5 kat hızlı çıktı. Bunlar Türk insanı uzun zamandır ilk defa teknolojiye ulaşma konusunda dezavantajlı değil avantajlı konuma geldi” dedi.

Turkcell’in fibere yatırım yaptığı zamanlarda mobil şirketin fibere yatırımının bazı çevreler tarafından sorgulandığını hatırlatan Ciliv “Turkcell burada da öncülük yaptı. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye evlerde bin megabit hızına ulaşan dünyadaki 7 ülkeden dördüncüsü” dedi. Liseyi bitirdiğinde Türkiye’de bilgisayar mühendisliği bölümü olmadığı için devlet bursuyla yurtdışına gittiğini hatırlatan Ciliv, kendi tecrübesinden öğrendiği kadarıyla Türk insanına fırsat verildiğinde çok başarılı olduğunu söyledi. Ciliv, Turkcell’de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin kendisi için ayrı bir anlam taşıdığına işaret ederek “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında insanların bilgiye ulaşabiliyor olması beni çok mutlu ediyor. Çocukların okumasına yönelik sosyal projelerin yanında geleceği yazanlar gibi eğitim imkanlarını hayata geçirmek beni gururlandırdı. Türk insanıyla takım olup beraberce nasıl insanımıza faydalı işler yaparız diye çalıştık.  8 yılı baaşrılı bir dönem olarak görüyorum. Bir dönemi çok başarılı kapattığımızı düşünüyorum. Basın olamadan hiç bir şey olmuyor, katkılarınızdan dolayı size de çok teşekkür ediyorum. Benim gönül koyduğum hedeflere takımızın ulaşmasında basın olarak sizlerinde çok büyük katkılarınız oldu” dedi.

“Bilmediğim işe girmem, ne yapacağımı yakında konuşuruz”

Türkiye’ye 4G’nin geleceği dönemi “çok heyecanlı bir dönem” olarak nitelendiren Ciliv “Teknolojinin şekillendirdiği yeni bir dünya geliyor. Ve bu yeni dünya bütün sektörleri etkileyecek. İş adamlarının bu yeni dünyayı iyi okuması gerek. Geleceği iyi okumak, ona göre pozisyon almak Turkcell’deki başarımızın en önemli sebebi. Turkcell’deki en büyük başarımız hep 5 sene sonrasını görmek için emek sarfetmek ve ona yönelik çalışmak oldu. Geçmiş geçmiştir. Artık ona bir şey yapamayız. Ama geleceği değiştirebilmek kendi elimizde. Benim kişisel filozofim, odaklı hareket etmek, bildiğim işlere yönelmek, bilmediğim işlerden uzakta durmak. Bildiğim işlerde odaklanarak takım halinde başarıyı yakalamak. Ne yapacağımı önümüzdeki aylarda daha rahat konuşuruz. Birinci hedefim hiçbir zaman para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim. Ben Ankara’da orta halli bir ailenin çocuğuydum. Öğrencilik yıllarımda bütün paramın 25 cent olduğu günler oldu. Çok çalışarak bugünlere geldim” dedi.

“Para benim için hiçbir zaman birinci hedef olmadı”

Süreyya Ciliv, paranın kendisi için hiç bir zaman birinci hedef olmadığını, bu durumun bundan sonrada böyle devam edeceğini söyledi. Yoğun çalışma hayatında çocuklarına vakit ayıramamaktan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Ciliv  “Çocuklarımın hiçbirinin mezuniyet törenine gidemedim. Ailemden hep uzaktaydım ama Turkcell hayatımın en mutlu 8 yılı oldu. Gece gündüz çalıştım, ülkenin gurur duyacağı işler yaptım, binlerce mesaj aldım. Çok mutluyum. Çok uzun zamandır oğlumun yüzme yarışlarını seyredemedim. Şimdi ABD’ye onun üniversite yüzme yarışlarını izlemeye gidiyorum” dedi. Ciliv, bundan sonraki yol haritasına ilişkin soruya “Önümüzdeki aylarda bu konuyu daha çok konuşuruz fakat bugünkü cevabım şu; sadece Türkiye’de değil, dünyada teknoloji devrimi yüzünden muazzam fırsatlar var. Bilgisayarlar her yerde, her yerden internete erişim ve sonsuz bulut kapasitesi bir araya gelince muazzam bir yeni dünya oluştu. İş dünyası bunun bugün yüzde 10’unu bile kullanmıyor ve muazzam fırsatlar var. Bende, bilgiyle, ilimle, fenle, teknolojiyle, girişimle, inovasyonla, başta Türk insanı olmak üzere insanlığa nasıl faydalı işler yapabilirim buna bakacağım. Türkiye’ye yeni geldiğimde, bana gelen ‘Yurtdışı bırakılıp Türkiye’ye gelinir mi’ tepkilerine çok şaşırmıştım. Bütün birikimimi, tecrübemi kullanarak milletimize, insanımıza ve insanlığa nasıl faydalı işler yaparım ona bakacağım. Birinci hedefim hiç para olmadı, aynı yolda da devam edeceğim” dedi.

“Bu fakir, insanını, vatanını milletini çok severek gece gündüz çalıştı”

Görev süresi boyunca gazetecilerle yakın mesai yapan Ciliv, bilişim ve basın sektörüne yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine “Hiç bir zaman karamsar olmayın, hiç bir zaman içinizde başka bir insana karşı negatif enerji gelişmesine izin vermeyin. Enerjinizi negatif olaylara değil, tamamen geleceğe ve pozitif olaylara odaklayın. Geleceği şekillendirmek bizim elimizde. Ben Ankarada’da orta halli bir ailenin çocuğu olarak, ilkokuldan itibaren yatılı okumuş biriyim. Bilgisayarların herkesin cebinde olduğu bu dönem tam haber yapma zamanı. Kanal sayısı benim çocukluğumda birken şimdi 300’e geldi. Sonsuz kanalla, yeni dünyayı işinize adapte etmek çok önemli” dedi. Ciliv, yaşamının bundan sonrası için alternatifi çok olsa da, kısıtlı zamanda insanlığa nasıl maksimum katkıda bulunacağının önemli olduğunu dile getirerek “Tecrübeli bir iş adamıyım, yurtiçi ve yurtdışı tecrübelerim var fakat dünyada artık uzmanlaşma zamanı. Ben yine iş dünyası, teknoloji dünyası odaklı hareket etmeyi planlıyorum. İçinde bulunduğum bir konum vardı, ben kendi isteğimle burada bir değişim yapmak istiyorum, bundan daha iyisini yapabileceğine inanıyorum diyerek bu kararı aldım, bu cesareti gösterdim” dedi. Türkiye’ye geldiği için çok mutlu olduğunu, ‘iyiki gelmişim’ dediğini aktaran Ciliv “78 milyon insanın takım olarak bilgiye ulaşmasına katkıda bulunduk. Bu takımın parçası olduğum için mutluyum, bunu tarih bu şekilde yazacak. Bilgi toplumu olmak önemli. Türkiye’nin 2023 hedeflerine yaptığımız yatırımlarla katkı sağladık. Buradan çıktığımda sağa bakarken soldan geçen bir kamyon üstümden geçerse gözüm arkada kalmayacak. Çünkü bu fakir, insanını, vatanını milletini çok severek gece gündüz çalıştı ve bütün Türkiye’nin saygı duyduğu işler yaptık, bu yüzden çok mutluyum” dedi.

Etiketler: » » » »
Share
2656 Kez Görüntülendi.