logo

TELKODER, 4,5G İçin Kablo TV Şebekesinin Önemini Vurguladı

mh_telkoder_30mart_yusuf_ata_aribak

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak

Türkiye’de genişbant İnternet’in yaygınlaşması ve fiber altyapının hızla büyütülmesi konularında çalışmalar yürüten TELKODER, 4.5G’ye geçiş sürecinde yetersiz ulusal fiber altyapısına hem alternatif, hem de tamamlayıcı kimliği olan Kablo TV şebekesi hakkında hazırlanan “Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-KabloTV Şebekesi’’ Raporu’nu değerlendirdi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2014-2018 arası “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 2015 sonuna kadar “Kablo TV ve İnternet Altyapısının Özelleştirilmesi” hedefinin bulunduğunu belirten TELKODER, bu altyapının özelleştirilmesi ile Türkiye’nin elde edebileceği en büyük faydalar arasında 4.5G yatırımlarında fiber konusunda yaşanan sıkıntıların aşılabilmesinin olduğunu dile getirdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin, duraklamaya giren ADSL ve hızlanamayan fiber şebeke yapımındaki açığa önemli bir çare olduğu belirtildi.

Yeterince Değerlendirilemeyen Kablo TV Şebekesi, Genişbant İnternet İçin Değerlendirilmeli

Kablolu yayın hizmeti sunan Türksat’ın 2015 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla toplam 1.160.985 kablo TV abonesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Teledünya markasıyla sunulan sayısal Kablo TV abone sayısı 798.476, Kablo İnternet abone sayısı 629.064 ve kablo telefon hizmetinden yararlanan abone sayısı ise 34.806 seviyesinde.

Yıllar içinde, Kablo TV abone sayısının artışına bakıldığında ise, 2004 yılında Türk Telekom yönetimindeyken raporlanan 2,5 milyon erişilebilir hane sayısının aradan geçen 11 yıllık sürede %40 arttırılarak 3,6 milyona çıktığı görülüyor. Buna karşın TV abone sayısı aynı dönemde 1.075.000’dan ancak 1.160.985’e çıkabilmiş durumda.  TELKODER, 3.600.000 ev ve işyerine 100-150 MBPS yüksek hızında internet sağlama kapasitesi bulunan  bu şebekenin özelleştirilmesi durumunda, 4.5G’nin fiber ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağını belirtti.

Ulusal Altyapıda Rahatlama Sağlanacak

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak “Genişbant internetin diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemiz açısından da öneminin farkında olan siyasi iradenin önünde, genişbant yatırımlarının son beş yılda yeterli büyüklükte gerçekleşmemiş olması sorunu bulunmaktadır. Dolayısıyla, mevcut Kablo TV internet şebekesi, genişbantın yaygınlaştırılmasında değerlendirilmek için bekleyen ikinci ve çok önemli bir fırsat olacaktır. KabloTV şebekesi, hem alternatif işletmecilerin hem de mobil işletmecilerin önüne geniş bir otoyol sunacaktır; böylece rekabeti arttıracak ve vatandaşlara ses-internet-video gibi tüm hizmetlerin rekabet altında sunulmasına katkı yapacaktır. Son zamanlarda ortak bir telekom altyapı şirketinin kurulması konusu gündemdedir. Böyle bir durum gerçekleşirse, KabloTV altyapısı da büyük altyapının önemli bir parçası olabilir. Ayrıca, yeni nesil video çözümleri ülkemiz pazarında yer edinemeden önce, güçlü ve kültürümüzü koruyan bir video çözümü oluşturmanın da yolu açılacaktır. Özelleştirmenin oluşturacağı gelirin devlet için önemli bir kaynak olmasının yanında, yapılacak çalışmaların hem istihdama hem de vergiye katkıları olacaktır” dedi.

Etiketler: » »
Share
1973 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?