logo

İstanbul Semalarında Bir Macera Oyunu : Hezarfen

mh_uyumsoft_hazerfen_a_c_oyunu_gorsel

Hezarfen ile İstanbul semalarında maceralı bir yolculuğa hazır mısınız? Fes Oyun Stüdyosu tarafından tasarlanmış 3D bir mobil ürünü olan Hezarfen; sizleri İstanbul semalarında maceralı bir oyun yolculuğuna davet ediyor. “Hezarfen İstanbul Semaları Oyunu”; Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ firmasının start-up olarak desteklediği projelerden birisidir.

Hezarfen oyunu, iOS ve Android’i destekliyor

Popüler 2 mobil platform olan iOS ve Android’i destekleyen Hezarfen oyunu hakkında bilgi veren Fes Oyun Stüdyosu sahibi ve yöneticisi Mehmed Fatih Gezen  “Projemiz Hezarfen: “İstanbul Semalarında” 17. yüzyıl İstanbul’unda (suriçi) geçen, bu bölgeleri (Sultanahmet, Ayasofya,Fatih Camii vs.) 3 boyutlu olarak tasvir eden bir sonsuz koşu (Endless-Run) oyunudur. Oyunumuzun ana karakteri, tarihte uçan ilk insanlardan olan “Hezarfen Ahmed Çelebi”dir. Oyunda, Hezarfen bir süper kahraman ve bir çizgi roman kahramanı olarak tasvir edilmiştir. Henüz 20’li yaşlarında olan Hezarfen, uçmaya merak salmıştır ve bunun için kendine kanatlar yapar. Oyun, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin Üsküdar’a olan uçuşundan sonra başlar. Hezarfen artık kendini iyice geliştirmiştir, uzun mesafelere uçabilmektedir. Dahası kanatlarının altında topladığı sıcak hava dolu balonları ve basınçla yükseklere tırmanabilmektedir” dedi.

Çocuklar için ideal bir oyun, şiddet unsuru barındırmıyor

Mehmed Fatih Gezen, oyunun konsepti hakkında “Oyun, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin İstanbul’un en büyük ve heybetli kuşları martılardan kaçarak, İstanbul sokaklarında uçması şeklinde özetlenebilir. Martılar, ortaya çıkan bu yeni rakiplerinden oldukça rahatsızdırlar. Hezarfen’i düşürmek için ellerinden geleni yaparlar. Hezarfen Ahmed Çelebi onlardan fırsat bulduğu sürece gökyüzünde, fırsat bulamadığı sürece uçuşuna şehir içinde devam eder.  Oyunda 6 adet şerit bulunmaktadır (3’ü yukarıda 3’ü aşağıdadır). Şehirdeki engellerden kaçmak için sürekli şerit değiştirilir. Şehirde zaman zaman hava balonları çıkmaktadır. Bu balonlardan 5 tane toplandıktan sonra butona basıldığı takdirde, Hezarfen balonların ağızlarındaki ipleri salar ve basınçla gökyüzüne yükselir. Burada, martılar kendisine direkt olarak saldırır ve Hezarfen onları kaçırtmak için kendi etrafında dönüşler yapar. Eğer bu da kâr etmezse, martılara simit fırlatarak, onları bir süreliğine uzaklaştırır. Şehir içinde olmak yerine, gökyüzünde 2 katı puan kazanılır. Eğer yukarıda canınız tükenirse, martılar sizi şehrin içine düşürür ve uçuşunuza şehir içinde devam edersiniz. Oyunda hiçbir şekilde şiddet unsuru bulunmamaktadır ve bu da oyunu çocuklar için ideal hale getirmektedir” dedi.

Oyunda, Hezarfen’in baş düşmanı Martılardır

İstanbul’un en büyük ve heybetli kuşları olan martıların oyundaki baş düşmanlar olduğunu kaydeden Gezen “Martılar, oyunda Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendilerinden daha çok dikkat çekmesini kendilerine yediremiyorlar ve Hezarfen’i düşürmeye çalışıyorlar. Martılar, normal ve zırhlı olmak üzere iki türden oluşuyorlar. Zırhlı martıları kaçırtmak, oldukça zor olmaktadır” dedi.

 Oyunseverler ile Fethin 563.yıldönümünde buluştu

Oyunun şu anda Android üzerinden yayınlanmakta olduğunu belirten Gezen  “Oyunumuz, İstanbul Fethin 563.yıldönümünde 29 Mayıs 2016’da çıkarılmıştır. Bu tarihi özel olarak seçmemizin sebebi, bu büyük fetihle oluşan Osmanlı iklimini güzel bir oyunla taçlandırmaktır. Oyunumuz; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.FesGameStudio.hezarfenistanbulsemalarinda adresinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Oyunumuz sonsuzdur, yani bir sonu bulunmamaktadır. Yanıyor olana kadar İstanbul sokaklarını gezebilirsiniz. Oyunumuzda iki kısım bulunmaktadır. Sokaklar ve gökyüzü; sokaklarda sıcak hava balonlarını topladıktan sonra, basınçla gökyüzüne çıkabilirsiniz. Burada, Hezarfen, düşmanları olan martılarla kapışmaktadır” dedi.

Milli ve manevi değerlere sahip oyun tasarlıyorlar

Türk oyun sektörünün henüz yeni kurulmaya başladığını ifade eden Gezen “Milli ve manevi değerlere sahip oyunlar yapma hedefi ile 3 arkadaşımla (Cihad Doğan, Ahmed Choeib, Talha Gülen) birlikte şirketimizi kurduk. Yukarıda da belirttiğim gibi, aslında bizim bu işe girme sebebimiz, çocuklarımıza dışarıdan pompalanan kendi milli ve manevi değerlerimize aykırı olan oyunları engelleyerek; kendi milli ve manevi değerlerimizi içeren oyunları yapmaktı. Hezarfen oyunumuzun ayrıca İngilizce ve Arapça versiyonları da hazırlandı. İlerleyen zamanlarda, Doğu Avrupa – Ortadoğu ve Afrika bölgesi olmak üzere tüm dünyaya yayın yapacağız” dedi.

Etiketler: » » » »
Share
1181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?