logo

Türkler Hediye Alışverişinde Avrupalılardan Daha Duygusal

mh_mastercard

MasterCard, Avrupa çapında gerçekleştirdiği yeni araştırmasını duyurdu. 17 Avrupa ülkesinde 15 bin kişinin katılımıyla yapılan ankete göre yılbaşı gibi hediyelerin alışverişinin yoğun olduğu dönemde insanların en çok dikkat ettiği unsur ince düşünce. Ankete katılanlara göre nakit para önermek en kötü hediye şekli. 10 kişiden biri böyle bir hediye teklifi alırsa sevdiği kişiyle tartışabileceğini söylüyor.

Türkiye’den çıkan sonuçlar ise Türklerin hediyeye bakışının Avrupalılardan daha duygusal olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa çapında en kötü hediye olarak kabul gören nakit, Türkiye için kavga konusu. Türkiye’de her dört kişiden biri, sevdikleri insandan hediye yerine para alırlarsa tartışabileceğini itiraf ediyor. Bu oran Avrupa ortalamasından daha yüksek. Türkiye’de tartışmaya neden olabilecek bir diğer hediye de kişi adına bağış yapmak (%20) olarak ifade ediliyor. Avrupa çapında ankette çıkan sonuçlara göre diğer hayal kırıklığı yaratan hediyeler %52 akvaryum balığı almak, %35 küçük ev aleti almak, %26 ise kozmetik ürünleri olarak listeleniyor.

Yılbaşında Türkler sürpriz hediye almak istiyor

Türklere göre hediyenin ihtiyaçları karşılaması, kişiye özel olması ve sürpriz şekilde verilmesi onu daha anlamlı kılıyor. Nakit dışında kırtasiye malzemeleri vermek (%32) ve yemek ısmarlamak (%31) Türklere göre kötü ve özensiz hediyeler arasında. %37 oranında sevdikleri birinden hayal kırıklığı yaratan bir hediye aldıklarını itiraf eden Türkler, sevdikleri kişinin zevklerini tanımadığını (%39) ya da alışverişi son dakikaya bıraktığını (%37) gerekçe olarak görüyor. Türkiye’de her dört kişiden biri de bugüne kadar verdiği bir hediyeden dolayı pişmanlık duyduğunu, çünkü fazla özen göstermediğini ve günü kurtarmak için hediyeyi aldığını itiraf ediyor. (%32)

Türkiye’de yılbaşı gibi dönemlerde her 3 kişiden 1’i alışverişi son haftaya bırakıyor. Hatta ankete katılanların 4’te 1’i alışverişi son güne bıraktığını itiraf ediyor. Erkekler (%34), kadınlara (%27) göre daha fazla son dakika alışverişiyle günü kurtarmayı tercih ediyor. Aileye, arkadaşlara ya da eşlerine hediye seçenler ise daha çok özen gösterdiğini itiraf ediyor. Ankette iş arkadaşları, hediye alırken üzerinde en az düşünülen (%9) arkadaş grubu olarak dikkat çekiyor.

Etiketler: » »
Share
2965 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?